Wagtail - en to it translation catalogue (45 entries)

en: Wagtail forms
it: Moduli Wagtail

en: Date from
it: Data dal

en: Date to
it: Data al

en: There is another field with the label %(label_name)s, please change one of them.
it: C'è un altro campo con l'etichetta %(label_name)s.

en: Single line text
it: Testo linea singola

en: Multi-line text
it: Testo multi-linea

en: Number
it: Numero

en: Multiple select
it: Selezione multipla

en: Date
it: Data

en: Date/time
it: Data/ora

en: Hidden field
it: Campo nascosto

en: submit time
it: ora di invio

en: form submission
it: invio form

en: form submissions
it: invii form

en: name
it: nome

en: Safe name of the form field, the label converted to ascii_snake_case
it: Nome sicuro del campo del form, label convertita in ascii_snake_case

en: label
it: etichetta

en: The label of the form field
it: Etichetta per il campo del form

en: field type
it: tipo di campo

en: required
it: richiesto

en: choices
it: voci

en: default value
it: valore di default

en: help text
it: testo di aiuto

en: Submission date
it: Data di invio

en: Form
it: Modulo

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: to address
it: indirizzo destinazione

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
it: Optional - il form sarà inviato per email a questi indirizzi. Separa la lista con la virgola per inserire più indirizzi.

en: from address
it: indirizzo mittente

en: subject
it: oggetto

en: %(model_name)s submissions
it: %(model_name)s invii

en: Delete form data %(title)s
it: Elimina dati form %(title)s

en: Delete form data
it: Elimina dati form

en: Delete
it: Elimina

en: Delete selected submissions
it: Elimina invii selezionati

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
it: Non ci sono invii del form '%(title)s'

en: Total submissions
it: Invii totali

en: Latest submission
it: Ultimi invii

en: Submissions of %(form_title)s
it: Invio di %(form_title)s

en: Page type
it: Tipologia pagina

en: Forms
it: Modulistica

en: Title
it: Titolo

en: Origin
it: Origine

en: Pages
it: Pagine

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
it[0]: Un invio è stato eliminato.
it[1]: %(count)d invii sono stati eliminati.
it[2]: %(count)d invii sono stati eliminati.
