Wagtail - en to ro translation catalogue (55 entries)

en: Wagtail forms
ro: Formulare Wagtail

en: Date from
ro: Data din

en: Date to
ro: Data la

en: There is another field with the label %(label_name)s, please change one of them.
ro: Un alt câmp are eticheta %(label_name)s. Amendeză unul din ele.

en: Single line text
ro: Linie de text

en: Multi-line text
ro: Linii de text

en: Email
ro: E-mail

en: Number
ro: Număr

en: URL
ro: Adresă de internet

en: Checkbox
ro: Casetă

en: Checkboxes
ro: Casete

en: Drop down
ro: Listă derulantă

en: Multiple select
ro: Selecțtie multiplă

en: Radio buttons
ro: Butoane radio

en: Date
ro: Dată

en: Date/time
ro: Dată/Timp

en: Hidden field
ro: Câmp ascuns

en: submit time
ro: timput trimiterii

en: form submission
ro: înregistrare formular

en: form submissions
ro: depuneri formular

en: name
ro: nume

en: Safe name of the form field, the label converted to ascii_snake_case
ro: Numele sigur al câmpului formularului, eticheta convertită în ascii_snake_case

en: label
ro: etichetă

en: The label of the form field
ro: Etichetă pentru câmp de formular

en: field type
ro: tip câmp

en: required
ro: necesar

en: choices
ro: opțiuni

en: Comma or new line separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
ro: Listă de opțiuni separate prin virgulă sau linii noi. Se aplică numai în casetele de selectare, butoane radio și liste derulante.

en: default value
ro: valoare implicită

en: Default value. Comma or new line separated values supported for checkboxes.
ro: Valoare implicită. Suportă valori separate prin virgule sau linii noi pentru casetele de selectare.

en: help text
ro: text de ajutor

en: Submission date
ro: Data trimiterii

en: Form
ro: Formular

en: Landing page
ro: Pagina principală

en: to address
ro: adresă la

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
ro: Opțional. Înregistrările de formular vor fi trimise la această adresă de email. Separează mai multe adrese prin virgulă.

en: from address
ro: adresa de la

en: subject
ro: subiect

en: %(model_name)s submissions
ro: %(model_name)s depuneri

en: Delete form data %(title)s
ro: Șterge datele formularui %(title)s

en: Delete form data
ro: Șterge date formular

en: Are you sure you want to delete this form submission? | Are you sure you want to delete these form submissions?
ro[0]: Sigur doriți să ștergeți această depunere de formular?
ro[1]: Sigur doriți să ștergeți aceste depuneri de formular?
ro[2]: Sigur doriți să ștergeți aceste depuneri de formular?

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete selected submissions
ro: Șterge înregistrările selectate

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
ro: Nu sunt înregistrări pentru formularul '%(title)s'

en: Total submissions
ro: Total înregistrări

en: Latest submission
ro: Ultima înregistrare

en: Submissions of %(form_title)s
ro: Înregistrări pentru %(form_title)s

en: Page type
ro: Tip pagină

en: Forms
ro: Formulare

en: Title
ro: Titlu

en: Origin
ro: Origine

en: Pages
ro: Pagini

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
ro[0]: O înregistrare a fost ștearsă.
ro[1]: %(count)d înregistrări au fost șterse.
ro[2]: %(count)d de înregistrări au fost șterse.

en: Form data
ro: Date formular
