Wagtail - en to fi translation catalogue (261 entries)

en: Wagtail API v2
fi: Wagtailin API v2

en: Wagtail core
fi: Wagtailin ydinominaisuudet

en: Add Comment
fi: Lisää kommentti

en: The minimum number of items is %(min_num)d
fi: Kohtia on oltava vähintään %(min_num)d

en: The maximum number of items is %(max_num)d
fi: Kohtia voi olla enintään %(max_num)d

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Drag
fi: Vedä

en: Duplicate
fi: Kaksoiskappale

en: Delete
fi: Poista

en: Add
fi: Lisää

en: %(label)s: this block has no options.
fi: %(label)s: tällä lohkolla ei ole valintoja

en: This block has no options.
fi: Tällä lohkolla ei ole valintoja.

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Wagtail frontend cache
fi: Wagtailin käyttöliittymän välimuisti

en: Wagtail sitemaps
fi: Wagtailin sivukartat

en: Unknown content type
fi: Tuntematon sisältötyyppi

en: Password
fi: Salasana

en: The password you have entered is not correct. Please try again.
fi: Antamasi salasana ei ole oikein. Koeta uudestaan.

en: Comment
fi: Kommentti

en: Locked
fi: Lukittu

en: No one can make changes while the %(model_name)s is locked
fi: Kukaan ei voi tehdä muutoksia, kun %(model_name)s on lukittu

en: <b>'{title}' was locked</b> by <b>you</b> on <b>{datetime}</b>.
fi: <b>'{title}' lukittiin</b> <b>sinun</b> toimesta <b>{datetime}</b>.

en: <b>'{title}' is locked</b> by <b>you</b>.
fi: <b>'{title}' lukittiin</b> <b>sinun</b> toimesta.

en: <b>'{title}' was locked</b> by <b>{user}</b> on <b>{datetime}</b>.
fi: <b>'{title}' lukittiin</b> käyttäjän <b>{user}</b> toimesta <b>{datetime}</b>.

en: <b>'{title}' is locked</b>.
fi: <b>'{title}' on lukittu</b>.

en: Locked by you
fi: Lukittu sinun toimesta

en: Locked by another user
fi: Lukittu toisen käyttäjän toimesta

en: Only you can make changes while the %(model_name)s is locked
fi: Vain sinä voit tehdä muutoksia kun %(model_name)s on lukittu

en: Only %(user)s can make changes while the %(model_name)s is locked
fi: Vain %(user)s voi tehdä muutoksia kun %(model_name)s on lukittu

en: This %(model_name)s is currently awaiting moderation.
fi: Tämä %(model_name)s odottaa parhaillaan tarkastusta.

en: This {model_name} is awaiting <b>'{task_name}'</b> in the <b>'{workflow_name}'</b> workflow.
fi: Tämä {model_name} odottaa tehtävää <b>'{task_name}'</b> työnkulussa <b>'{workflow_name}'</b>.

en: Unlocked
fi: Ei lukittu

en: Locked by workflow
fi: Lukittu työnkulun toimesta

en: {model_name} '{title}' is locked and has been scheduled to go live at {datetime}
fi: {model_name} '{title}' on lukittu ja se on ajastettu julkiseksi {datetime}

en: Locked by schedule
fi: Lukittu aikataulun toimesta

en: Currently locked and will go live on the scheduled date
fi: Parhaillaan lukittu ja julkaistaan ajastettuna päiväyksenä

en: live
fi: julkaistu

en: has unpublished changes
fi: sis. julkaisemattomia muutoksia

en: first published at
fi: ensin julkaistu

en: last published at
fi: viimeksi julkaistu

en: live revision
fi: live-versio

en: go live date/time
fi: julkaisupäivämäärä ja -aika

en: expiry date/time
fi: poistumispäivämäärä ja -aika

en: expired
fi: vanhentunut

en: scheduled
fi: ajoitettu

en: draft
fi: luonnos

en: live + scheduled
fi: esillä + ajastettu

en: live + draft
fi: julkaistu + luonnos

en: Default
fi: Oletus

en: Preview in mobile size
fi: Esikatsele mobiiliversiona

en: Preview in tablet size
fi: Esikatsele tablettiversiona

en: Preview in desktop size
fi: Esikatsele työpöytäversiona

en: locked
fi: lukittu

en: locked at
fi: lukittu

en: locked by
fi: lukinnut

en: in moderation
fi: tarkastettavana

en: live + in moderation
fi: esillä + tarkastettavana

en: Add/edit pages you own
fi: Lisää/muokkaa sivuja jota omistat

en: Bulk delete
fi: Poista useita

en: Delete pages with children
fi: Poista sivut, joilla alasivuja

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit any page
fi: Muokkaa mitä vain sivua

en: Lock
fi: Lukitse

en: Lock/unlock pages you've locked
fi: Lukitse tai avaa lukitsemiasi sivuja

en: Publish
fi: Julkaise

en: Publish any page
fi: Julkaise kaikkia sivuja

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Unlock any page
fi: Avaa minkä tahansa sivun lukitus

en: title
fi: otsikko

en: The page title as you'd like it to be seen by the public
fi: Sivun otsikko sellaisena kuin haluat sen näkyvän julkisesti

en: slug
fi: lyhytnimi

en: The name of the page as it will appear in URLs e.g http://domain.com/blog/[my-slug]/
fi: Sivun nimi kuten se esiintyy URL:eissa esim. http://domain.com/blog/[polkutunnus]/

en: content type
fi: sisältötyyppi

en: URL path
fi: URL-polku

en: owner
fi: omistaja

en: title tag
fi: otsikkotunniste

en: The name of the page displayed on search engine results as the clickable headline.
fi: Hakukonetuloksissa näytettävä sivun nimi.

en: show in menus
fi: näytä valikoissa

en: Whether a link to this page will appear in automatically generated menus
fi: Näytä linkki tälle sivulle automaattisesti tuotetuissa valikoissa

en: meta description
fi: metakuvaus

en: The descriptive text displayed underneath a headline in search engine results.
fi: Kuvaileva teksti, joka näytetään hakukonetulosten alapuolella.

en: latest revision created at
fi: uusin versio luotu

en: For search engines
fi: Hakukoneille

en: For site menus
fi: Sivustovalikoille

en: page
fi: sivu

en: pages
fi: sivut

en: created at
fi: luotu

en: user
fi: käyttäjä

en: content JSON
fi: sisältö-JSON

en: approved go live at
fi: hyväksytty julkistus

en: group
fi: ryhmä

en: permission
fi: oikeudet

en: group page permission
fi: ryhmä/sivu-oikeus

en: group page permissions
fi: ryhmä/sivu-oikeudet

en: page view restriction
fi: sivunkatselurajoitus

en: page view restrictions
fi: sivunkatselurajoitukset

en: workflow
fi: työnkulku

en: task
fi: tehtävä

en: name
fi: nimi

en: active
fi: aktiivinen

en: Active tasks can be added to workflows. Deactivating a task does not remove it from existing workflows.
fi: Aktiivisia tehtäviä on mahdollista lisätä työnkulkuihin. Tehtävän aktivoinnin poistaminen ei poista tehtävää olemassa olevasta työnkulusta.

en: tasks
fi: tehtävät

en: Active workflows can be added to pages/snippets. Deactivating a workflow does not remove it from existing pages/snippets.
fi: Aktiivisia työnkulkuja on mahdollista lisätä sivuihin/pätkiin. Työnkulun aktivoinnin poistaminen ei poista työnkulkua olemassa olevasta sivusta/pätkästä.

en: workflows
fi: työnkulut

en: groups
fi: ryhmät

en: Request changes
fi: Pyydä muutoksia

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Approve with comment
fi: Hyväksy kommentin kera

en: Members of the chosen Wagtail Groups can approve this task
fi: Valitun Wagtail-ryhmän jäsenet voivat hyväksyä tämän tehtävän

en: Group approval task
fi: Ryhmän hyväksyntätehtävä

en: Group approval tasks
fi: Ryhmän hyväksyntätehtävät

en: In progress
fi: Meneillään

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Needs changes
fi: Vaatii muutoksia

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: status
fi: tila

en: requested by
fi: pyytänyt

en: current task state
fi: nykyinen tehtävän tila

en: Not started
fi: Ei aloitettu

en: Workflow state
fi: Työnkulun tila

en: Workflow states
fi: Työnkulun tilat

en: Rejected
fi: Hylätty

en: Skipped
fi: Ohitettu

en: workflow state
fi: työnkulun tila

en: started at
fi: aloitettu

en: finished at
fi: valmistunut

en: finished by
fi: valmistanut

en: Task state
fi: Tehtävän tila

en: Task states
fi: Tehtävän tilat

en: Draft saved
fi: Luonnos tallennettu

en: comment
fi: kommentti

en: comments
fi: kommentit

en: comment reply
fi: kommentin vastaus

en: comment replies
fi: kommentin vastaukset

en: timestamp (UTC)
fi: aikaleima (UTC)

en: log entry
fi: lokimerkintä

en: log entries
fi: lokimerkinnät

en: The log action '%(action_name)s' has not been registered.
fi: Lokitoimintoa '%(action_name)s' ei ole rekisteröity.

en: system
fi: järjestelmä

en: Unknown %(action)s
fi: Tuntematon %(action)s

en: model log entry
fi: mallin lokimerkintä

en: model log entries
fi: mallin lokimerkinnät

en: collection
fi: kokoelma

en: collection view restriction
fi: kokoelman rajoitus

en: collection view restrictions
fi: kokoelman rajoitukset

en: collections
fi: kokoelmat

en: group collection permission
fi: ryhmä/kokoelma-oikeus

en: group collection permissions
fi: ryhmän oikeudet kokoelmaan

en: uploaded by user
fi: lähettänyt käyttäjä

en: the %(model_name)s will also be deleted
fi: %(model_name)s poistetaan myös

en: prevents deletion
fi: estää poistamisen

en: will do nothing
fi: ei tee mitään

en: may prevent deletion
fi: saattaa estää poistamisen

en: hostname
fi: isäntäosoite

en: port
fi: portti

en: Set this to something other than 80 if you need a specific port number to appear in URLs (e.g. development on port 8000). Does not affect request handling (so port forwarding still works).
fi: Aseta tämä joksikin muuksi kuin 80 jos tarvitset tietyn portin käyttöön URL:eissa (esim. portti 8000 kehitystä varten). Tämä ei vaikuta kutsujen käsittelyyn (porttiohjaus toimii edelleen).

en: site name
fi: sivuston nimi

en: Human-readable name for the site.
fi: Ihmisen luettava nimi sivustolle.

en: root page
fi: juurisivu

en: is default site
fi: on oletussivusto

en: If true, this site will handle requests for all other hostnames that do not have a site entry of their own
fi: Mikäli valittu, tämä sivusto käsittelee kaikkien palvelinnimien kutsut joilla ei ole omaa sivusto määritystä

en: site
fi: sivusto

en: sites
fi: sivustot

en: default
fi: oletus

en: %(hostname)s is already configured as the default site. You must unset that before you can save this site as default.
fi: %(hostname)s on jo määritelty oletus sivustoksi. Poista ensin oletusmääritys ennen kuin määrität tämän sivuston oletussivustoksi.

en: Public
fi: Julkinen

en: Private, accessible with a shared password
fi: Yksityinen, nähtävissä jaetulla salasanalla

en: Private, accessible to any logged-in users
fi: Yksityinen, näkyy kirjautuneille käyttäjille

en: Private, accessible to users in specific groups
fi: Yksityinen, näkyy tiettyjen ryhmien käyttäjille

en: shared password
fi: jaettu salasana

en: Shared passwords should not be used to protect sensitive content. Anyone who has this password will be able to view the content.
fi: Jaettuja salasanoja ei tule käyttää arkaluonteisen tiedon suojaamiseen. Kuka tahansa, jolla on tämä salasana, voi nähdä sisällön.

en: view restriction
fi: näyttörajoitus

en: view restrictions
fi: näyttörajoitukset

en: Log in
fi: Kirjaudu

en: Your username and password didn't match. Please try again.
fi: Käyttäjätunnus ja salasana eivät täsmää. Koeta uudestaan.

en: Your account doesn't have access to this page. To proceed, please log in with an account that has access.
fi: Tililläsi ei ole pääsyä tälle sivulle. Kirjaudu käyttäjänä, jolla on pääsy.

en: Password required
fi: Salasana vaaditaan

en: You need a password to access this page.
fi: Tarvitset salasanan päästäksesi tälle sivulle

en: Continue
fi: Jatka

en: %(count)s descendant collection | %(count)s descendant collections
fi[0]: %(count)s alikokoelma
fi[1]: %(count)s alikokoelmaa

en: Create
fi: Luo

en: Created
fi: Luotu

en: Edited
fi: Muokattu

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Published
fi: Julkaistu

en: Publish scheduled draft
fi: Julkaise ajastettu luonnos

en: Published scheduled draft
fi: Julkaistu ajastettu luonnos

en: Unpublish
fi: Piilota

en: Unpublished
fi: Piilotettu

en: Unpublish scheduled draft
fi: Piilota ajastettu luonnos

en: Unpublished scheduled draft
fi: Piilotettu ajastettu luonnos

en: Reject
fi: Hylkää

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Renamed from '%(old)s' to '%(new)s'
fi: Nimetty uudelleen '%(old)s' muotoon '%(new)s'

en: Renamed
fi: Nimetty uudelleen

en: Revert
fi: Palauta

en: Reverted to previous revision with id %(revision_id)s from %(created_at)s
fi: Palautettu aiempaan versioon id-tunnisteella %(revision_id)s, ajankohta %(created_at)s

en: Reverted to previous revision
fi: Palautettu aiempaan versioon

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copied from %(title)s
fi: Kopioitu kohteesta %(title)s

en: Copied
fi: Kopioitu

en: Copy for translation
fi: Kopioi käännettäväksi

en: Copied for translation
fi: Kopioitu käännettäväksi

en: Create alias
fi: Luo alias

en: Created an alias
fi: Luotu alias

en: Convert alias into ordinary page
fi: Muunna alias tavalliseksi sivuksi

en: Converted the alias '%(title)s' into an ordinary page
fi: Muunna alias '%(title)s' tavalliseksi sivuksi

en: Converted an alias into an ordinary page
fi: Muunnettu alias tavalliseksi sivuksi

en: Move
fi: SIirrä

en: Moved
fi: Siirretty

en: Reorder
fi: Järjestä uudelleen

en: Reordered
fi: Järjestetty uudelleen

en: Schedule publication
fi: Aikatauluta julkaisu

en: Page scheduled for publishing at %(go_live_at)s
fi: Sivu ajastettu julkaistavaksi %(go_live_at)s

en: Page scheduled for publishing
fi: Sivu ajastettu julkaistavaksi

en: Unschedule publication
fi: Poista julkaisun aikataulutus

en: Page unscheduled from publishing
fi: Sivun ajastettu julkaisu peruttu

en: Add view restrictions
fi: Lisää katselurajoituksia

en: Added the '%(restriction)s' view restriction
fi: Lisätty näkymärajoitus '%(restriction)s'

en: Added view restriction
fi: Lisätty katselurajoitus

en: Update view restrictions
fi: Päivitä katselurajoitukset

en: Updated the view restriction to '%(restriction)s'
fi: Päivitetty näkymärajoitukseksi '%(restriction)s'

en: Updated view restriction
fi: Päivitetty katselurajoitus

en: Remove view restrictions
fi: Poista katselurajoitukset

en: Removed the '%(restriction)s' view restriction. The page is public.
fi: Poistettu näkymärajoitus '%(restriction)s'. Tämä sivu on julkinen.

en: Removed view restriction
fi: Poistettu katselurajoitus

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Added a comment on field %(field)s: "%(text)s"
fi: Lisätty kommentti kenttään %(field)s: "%(text)s"

en: Added a comment
fi: Lisätty kommentti

en: Edit comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Edited a comment on field %(field)s: "%(text)s"
fi: Muokattu kommenttia kentässä %(field)s: "%(text)s"

en: Edited a comment
fi: Muokattu kommenttia

en: Delete comment
fi: Poista kommentti

en: Deleted a comment on field %(field)s: "%(text)s"
fi: Poistettu kommentti kentässä %(field)s: "%(text)s"

en: Deleted a comment
fi: Poistettu kommentti

en: Resolve comment
fi: Selvitä kommentti

en: Resolved a comment
fi: Selvitetty kommentti

en: Reply to comment
fi: Vastaa kommenttiin

en: Replied to comment on field %(field)s: "%(text)s"
fi: Vastattu kommenttiin kentässä %(field)s: "%(text)s"

en: Replied to a comment
fi: Vastattu kommenttiin

en: Edit reply to comment
fi: Muokkaa vastausta kommenttiin

en: Edited a reply
fi: Muokattu vastausta

en: Delete reply to comment
fi: Poista vastaus kommenttiin

en: Deleted a reply
fi: Poistettu vastaus

en: Workflow: start
fi: Työnkulku: aloitettu

en: '%(workflow)s' started. Next step '%(task)s'
fi: '%(workflow)s' käynnistetty. Seuraava vaihe '%(task)s'

en: Workflow started
fi: Työnkulku aloitettu

en: Workflow: approve task
fi: Työnkulku: hyväksy tehtävä

en: Approved at '%(task)s'. Next step '%(next_task)s'
fi: Hyväksytty tehtävässä '%(task)s'. Seuraava vaihe '%(next_task)s'

en: Approved at '%(task)s'. '%(workflow)s' complete
fi: Hyväksytty tehtävässä '%(task)s'. '%(workflow)s' valmistui

en: Workflow task approved
fi: Työnkulun tehtävä hyväksytty

en: Workflow: reject task
fi: Työnkulku: hylkää tehtävä

en: Rejected at '%(task)s'. Changes requested
fi: Hylätty tehtävässä '%(task)s'. Muutoksia pyydetty

en: Workflow task rejected. Workflow complete
fi: Työnkulun tehtävä hylätty. Työnkulku valmistui

en: Workflow: resume task
fi: Työnkulku: palauta tehtävä

en: Resubmitted '%(task)s'. Workflow resumed
fi: Lähetetty uudelleen '%(task)s'. Työnkulku palautettu

en: Workflow task resubmitted. Workflow resumed
fi: Työnkulun tehtävä lähetetty uudelleen. Työnkulku palautettu

en: Workflow: cancel
fi: Työnkulku: peruttu

en: Cancelled '%(workflow)s' at '%(task)s'
fi: Peruttu työnkulku '%(workflow)s' tehtävässä '%(task)s'

en: Workflow cancelled
fi: Työnkulku peruttu
