Wagtail - en to ja translation catalogue (141 entries)

en: Wagtail core
ja: Wagtail コア

en: Add Comment
ja: コメントを追加

en: The minimum number of items is %(min_num)d
ja: 項目の最小数は%(min_num)dです。

en: The maximum number of items is %(max_num)d
ja: 項目の最大数は%(max_num)dです。

en: Move up
ja: 上に移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Duplicate
ja: 複製

en: Delete
ja: 削除

en: Add
ja: 追加

en: This block has no options.
ja: このブロックはオプションがありません。

en: This field is required.
ja: この項目は必須です。

en: Password
ja: パスワード

en: The password you have entered is not correct. Please try again.
ja: 入力されたパスワードは正しくありませんでした。再度試してください。

en: Comment
ja: コメント

en: Locked
ja: ロックあり

en: Unlocked
ja: ロックなし

en: live
ja: 公開

en: has unpublished changes
ja: 変更が適用されていません

en: first published at
ja: 最初の公開日時

en: last published at
ja: 最終の公開日時

en: go live date/time
ja: 公開予定日時

en: expiry date/time
ja: 有効期限

en: expired
ja: 失効

en: scheduled
ja: 予定日

en: draft
ja: 下書き

en: live + scheduled
ja: 公開 + 予定日

en: live + draft
ja: 公開 + 下書き

en: Default
ja: デフォルト

en: locked
ja: ロックされています

en: locked at
ja: ロック日時

en: Add/edit pages you own
ja: 自分のページを追加/編集

en: Bulk delete
ja: 一括削除

en: Delete pages with children
ja: 子要素と共にページを削除します。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit any page
ja: ページを編集

en: Lock
ja: ロックあり

en: Publish
ja: 公開

en: Publish any page
ja: ページを公開

en: Unlock
ja: ロックを解除

en: title
ja: タイトル

en: The page title as you'd like it to be seen by the public
ja: 一般公開のもとで表示したいページタイトル

en: slug
ja: スラッグ

en: The name of the page as it will appear in URLs e.g http://domain.com/blog/[my-slug]/
ja: URLに表示したいページ名（例：http://domain.com/blog/[my-slug]/）

en: content type
ja: コンテンツの種類

en: URL path
ja: URLパス

en: owner
ja: オーナー

en: title tag
ja: title タグ

en: show in menus
ja: メニューに表示

en: Whether a link to this page will appear in automatically generated menus
ja: このページへのリンクを自動生成されたメニューに表示しますか？

en: The descriptive text displayed underneath a headline in search engine results.
ja: 検索エンジンの検索結果でヘッドラインの下に表示される説明テキスト。

en: latest revision created at
ja: 最終更新日時

en: For search engines
ja: 検索エンジンのため

en: For site menus
ja: サイトメニューのため

en: page
ja: ページ

en: pages
ja: ページ

en: created at
ja: 作成日

en: user
ja: ユーザ

en: content JSON
ja: JSONコンテンツ

en: approved go live at
ja: 承認済み・公開予定：

en: group
ja: グループ

en: permission
ja: 権限

en: group page permission
ja: グループページの権限

en: group page permissions
ja: グループページの権限

en: page view restriction
ja: ページ閲覧の権限

en: page view restrictions
ja: ページ閲覧の権限

en: workflow
ja: ワークフロー

en: workflow page
ja: ワークフローページ

en: workflow pages
ja: ワークフローページ

en: task
ja: タスク

en: name
ja: 名前

en: tasks
ja: タスク

en: workflows
ja: ワークフロー

en: groups
ja: グループ

en: Request changes
ja: 変更をリクエスト

en: Approve
ja: 承認

en: Approve with comment
ja: コメントを付けて承認

en: Members of the chosen Wagtail Groups can approve this task
ja: 選択された Wagtail グループのメンバーがこのタスクを承認できます

en: In progress
ja: 作業中

en: Approved
ja: 承認済み

en: Needs changes
ja: 要変更

en: Cancelled
ja: キャンセル済み

en: status
ja: ステータス

en: current task state
ja: 現在のタスクの状態

en: Workflow state
ja: ワークフローの状態

en: Workflow states
ja: ワークフローの状態

en: Task state
ja: タスクの状態

en: Task states
ja: タスクの状態

en: page log entry
ja: ページログエントリー

en: page log entries
ja: ページログエントリー

en: comment
ja: コメント

en: comments
ja: コメント

en: comment reply
ja: コメント返信

en: comment replies
ja: コメント返信

en: timestamp (UTC)
ja: タイムスタンプ（ UTC ）

en: log entry
ja: ログエントリー

en: log entries
ja: ログエントリー

en: system
ja: システム

en: collection
ja: コレクション

en: collection view restriction
ja: コレクションページ閲覧の権限

en: collection view restrictions
ja: コレクションページ閲覧の権限

en: collections
ja: コレクション

en: group collection permission
ja: グループコレクションの権限

en: group collection permissions
ja: グループコレクションの権限

en: uploaded by user
ja: アップロードしたユーザ

en: hostname
ja: ホスト名

en: port
ja: ポート番号

en: Set this to something other than 80 if you need a specific port number to appear in URLs (e.g. development on port 8000). Does not affect request handling (so port forwarding still works).
ja: URL欄に特定のポート番号を表示したい場合は、80以外の番号を設定してください（例：ポート8000に開設）。これは要求処理には影響しません（ポートフォワーディングはこれまで通り機能します）。

en: site name
ja: サイト名

en: Human-readable name for the site.
ja: わかりやすいサイト名

en: root page
ja: ルートページ

en: is default site
ja: デフォルトのサイトです

en: If true, this site will handle requests for all other hostnames that do not have a site entry of their own
ja: はい >> このサイトはサイトエントリーのないホスト名のもとでのリクエストをも処理します。

en: site
ja: サイト

en: sites
ja: サイト一覧

en: default
ja: デフォルト

en: %(hostname)s is already configured as the default site. You must unset that before you can save this site as default.
ja: 現在、%(hostname)sがデフォルトのサイトに設定されています。設定を解除してからこのサイトをデフォルトに設定してください。

en: Public
ja: 公開

en: Private, accessible to users in specific groups
ja: 限定公開、特定のグループに属するユーザのみアクセス可能

en: view restriction
ja: 閲覧権限

en: view restrictions
ja: 閲覧権限

en: Log in
ja: ログイン

en: Your username and password didn't match. Please try again.
ja: ユーザネームとパスワードが一致しませんでした。再度試してください。

en: Your account doesn't have access to this page. To proceed, please log in with an account that has access.
ja: あなたのアカウントにはこのページへのアクセス権限がありません。進めるには、アクセス権限のあるアカウントにログインしてください。

en: Password required
ja: パスワードが必要です。

en: You need a password to access this page.
ja: このページへアクセスするためにはパスワードが必要です。

en: Continue
ja: 続ける

en: Create
ja: 作成

en: Created
ja: 作成

en: Edited
ja: 編集

en: Unpublish
ja: 非公開

en: Reject
ja: 拒否

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Revert
ja: 戻す

en: Copy
ja: 複製

en: Create alias
ja: エイリアスを作成

en: Move
ja: 移動

en: Reorder
ja: 並べ替え

en: Schedule publication
ja: 公開をスケジュール

en: Unschedule publication
ja: 公開スケジュールを解除

en: Add comment
ja: コメントを追加
