Wagtail - en to nl translation catalogue (280 entries)

en: Add Comment
nl: Commentaar toevoegen

en: The minimum number of items is %(min_num)d
nl: Het minimale aantal items is %(min_num)d

en: The maximum number of items is %(max_num)d
nl: Het maximale aantal items is %(max_num)d

en: Move up
nl: Omhoog

en: Move down
nl: Omlaag

en: Drag
nl: Sleep

en: Duplicate
nl: Dupliceer

en: Delete
nl: Verwijder

en: Add
nl: Toevoegen

en: %(label)s: this block has no options.
nl: %(label)s: dit blok heeft geen opties.

en: This block has no options.
nl: Dit blok heeft geen opties.

en: This field is required.
nl: Dit veld is verplicht.

en: Wagtail routablepage
nl: Wagtail routeerbare pagina

en: Unknown content type
nl: Onbekend content type

en: Password
nl: Wachtwoord

en: The password you have entered is not correct. Please try again.
nl: Het wachtwoord dat je hebt ingevuld is niet juist. Probeer opnieuw.

en: Comment
nl: Opmerking

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: No one can make changes while the %(model_name)s is locked
nl: Niemand kan wijzigingen maken. %(model_name)s is vergrendeld.

en: <b>'{title}' was locked</b> by <b>you</b> on <b>{datetime}</b>.
nl: <b>'{title}' is vergrendeld</b> door <b>jou</b> op<b>{datetime}</b>.

en: <b>'{title}' is locked</b> by <b>you</b>.
nl: <b>'{title}' is vergrendeld</b> door <b>jou</b>.

en: <b>'{title}' was locked</b> by <b>{user}</b> on <b>{datetime}</b>.
nl: <b>'{title}' is vergrendeld</b> door <b>{user}</b> op <b>{datetime}</b>.

en: <b>'{title}' is locked</b>.
nl: <b>'{title}' is vergrendeld</b>.

en: Locked by you
nl: Vergrendeld door jou

en: Locked by another user
nl: Vergrendeld door een andere gebruiker

en: Only you can make changes while the %(model_name)s is locked
nl: %(model_name)s is vergrendeld en alleen jij kunt wijzingen maken

en: Only %(user)s can make changes while the %(model_name)s is locked
nl: %(model_name)s is vergrendeld en alleen %(user)s kan wijzigingen maken

en: This %(model_name)s is currently awaiting moderation.
nl: %(model_name)s wacht momenteel op goedkeuring.

en: This {model_name} is awaiting <b>'{task_name}'</b> in the <b>'{workflow_name}'</b> workflow.
nl: {model_name} wacht momenteel op <b>'{task_name}'</b> in de  <b>'{workflow_name}'</b>workflow .

en: Only reviewers for this task can edit the %(model_name)s.
nl:  %(model_name)s kan alleen bewerkt worden door reviewers van deze taak.

en: Unlocked
nl: Ontgrendeld

en: Locked by workflow
nl: Vergrendeld door workflow

en: Reviewers can edit this %(model_name)s – lock it to prevent other reviewers from editing
nl: %(model_name)s kan gewijzigd worden door reviewers. Vergrendel om te voorkomen dat reviewers wijzigingen kunnen maken

en: Only reviewers can edit and approve the %(model_name)s
nl: %(model_name)s kan gewijzigd en goedgekeurd worden door reviewers

en: {model_name} '{title}' is locked and has been scheduled to go live at {datetime}
nl: {model_name} '{title}' is vergrendeld en gepland voor publicatie op {datetime}

en: Locked by schedule
nl: Vergrendeld vanwege geplande publicatie

en: Currently locked and will go live on the scheduled date
nl: Momenteel vergrendeld en zal gepubliceerd worden op de geplande datum

en: latest revision
nl: Nieuwste revisie

en: has unpublished changes
nl: heeft ongepubliceerde wijzigingen

en: first published at
nl: voor het eerst gepubliceerd op

en: last published at
nl: voor het laatst gepubliceerd op

en: live revision
nl: live versie

en: go live date/time
nl: Publiceer op

en: expiry date/time
nl: vervaldatum/tijd

en: expired
nl: verlopen

en: scheduled
nl: gepland

en: draft
nl: concept

en: live + scheduled
nl: live + gepland

en: live + draft
nl: live + concept

en: Preview in mobile size
nl: Voorvertoning op mobiel formaat

en: Preview in tablet size
nl: Voorvertoning op tablet formaat

en: Preview in desktop size
nl: Voorvertoning op desktop formaat

en: locked
nl: vergrendeld

en: locked at
nl: vergrendeld op

en: locked by
nl: vergrendeld door

en: in moderation
nl: ter goedkeuring

en: live + in moderation
nl: live + ter goedkeuring

en: Add/edit pages you own
nl: Eigen pagina's toevoegen/wijzigen

en: Bulk delete
nl: Mag meerdere dingen tegelijk verwijderen

en: Delete pages with children
nl: Verwijder pagina's met onderliggende pagina's

en: Edit
nl: Wijzigen

en: Edit any page
nl: Alle pagina's wijzigen

en: Lock
nl: Vergrendelen

en: Lock/unlock pages you've locked
nl: Vergrendel/ontgrendel pagina's die je vergrendeld hebt

en: Publish
nl: Publiceren

en: Publish any page
nl: Elke pagina publiceren

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Unlock any page
nl: Ontgrendel welke pagina ook

en: title
nl: titel

en: The page title as you'd like it to be seen by the public
nl: De paginatitel zoals je wilt dat bezoekers dit zien

en: The name of the page as it will appear in URLs e.g http://domain.com/blog/[my-slug]/
nl: De manier waarop de pagina in URL's getoond wordt, bijv. http://domein.nl/blog/[mijn-slug]/

en: content type
nl: inhoudstype

en: URL path
nl: URL pad

en: owner
nl: eigenaar

en: title tag
nl: titel tag

en: The name of the page displayed on search engine results as the clickable headline.
nl: De naam van de pagina wordt in zoekmachine resultaten als klikbare kop getoond.

en: show in menus
nl: toon in menu's

en: Whether a link to this page will appear in automatically generated menus
nl: Indien aangevinkt komt er een link naar deze pagina in automatisch gegenereerde menu's te staan.

en: meta description
nl: meta beschrijving

en: The descriptive text displayed underneath a headline in search engine results.
nl: De beschrijving die getoond wordt onder de kop in de zoekmachine resultaten.

en: latest revision created at
nl: meest recente versie aangemaakt op

en: For search engines
nl: Voor zoekmachines

en: For site menus
nl: Voor site menu's

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use within the parent page at '%(parent_url_path)s'
nl: Er is al een andere pagina op dit niveau dat de slug '%(page_slug)s' gebruikt op '%(parent_url_path)s'

en: page
nl: pagina

en: pages
nl: pagina's

en: created at
nl: gemaakt op

en: user
nl: gebruiker

en: approved go live at
nl: goedgekeurde publicatiedatum

en: revision
nl: revisie

en: revisions
nl: revisies

en: group
nl: groep

en: permission
nl: machtiging

en: group page permission
nl: groep pagina machtiging

en: group page permissions
nl: groep pagina machtigingen

en: page view restriction
nl: pagina weergave recht

en: page view restrictions
nl: pagina weergave rechten

en: workflow page
nl: workflow-pagina

en: workflow pages
nl: workflow-pagina's

en: workflow_tasks
nl: workflow

en: task
nl: taak

en: workflow task order
nl: workflow-taakvolgorde

en: workflow task orders
nl: workflow-taakvolgordes

en: name
nl: naam

en: active
nl: actieve

en: Active tasks can be added to workflows. Deactivating a task does not remove it from existing workflows.
nl: Actieve taken kunnen aan workflows worden toegevoegd. Een taak deactiveren zal deze niet verwijderen van bestaande workflows.

en: tasks
nl: taken

en: Active workflows can be added to pages/snippets. Deactivating a workflow does not remove it from existing pages/snippets.
nl: Actieve workflows kunnen aan pagina's/snippets worden toegevoegd. Een workflow deactiveren zal deze niet verwijderen van bestaande pagina's/snippets.

en: groups
nl: groepen

en: Pages/snippets at this step in a workflow will be moderated or approved by these groups of users
nl: Pagina's/snippets in deze stap van de workflow zullen worden beoordeeld of goedgekeurd door deze groep gebruikers

en: Request changes
nl: Wijzigingsverzoek

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Approve with comment
nl: Goedkeuren met opmerking

en: Members of the chosen Wagtail Groups can approve this task
nl: Leden van de gekozen groepen kunnen deze taak goedkeuren

en: Group approval task
nl: Groep-goedkeuringstaak

en: Group approval tasks
nl: Groep-goedkeuringstaken

en: In progress
nl: In behandeling

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: Needs changes
nl: Heeft wijziging nodig

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: requested by
nl: gevraagd door

en: current task state
nl: huidige status taak

en: There may only be one in progress or needs changes workflow state per page/snippet.
nl: Er mag maar één 'in behandeling' of 'heeft wijziging nodig' workflow-status zijn per pagina/snippet.

en: Workflow '%(workflow_name)s' on %(model_name)s '%(title)s': %(status)s
nl: Workflow '%(workflow_name)s' op %(model_name)s '%(title)s': %(status)s

en: Not started
nl: Niet gestart

en: Workflow state
nl: Workflow-status

en: Workflow states
nl: Workflow-statussen

en: Rejected
nl: Afgekeurd

en: Skipped
nl: Overgeslagen

en: workflow state
nl: workflow-status

en: started at
nl: Gestart op

en: finished at
nl: Afgerond op

en: finished by
nl: Afgerond door

en: Task '%(task_name)s' on Revision '%(revision_info)s': %(status)s
nl: Taak '%(task_name)s' op revisie '%(revision_info)s': %(status)s

en: Task state
nl: Taak-status

en: Task states
nl: Taak-statussen

en: page log entry
nl: pagina-logboekvermelding

en: page log entries
nl: pagina-logboekvermeldingen

en: Draft saved
nl: Concept opgeslagen

en: comment
nl: opmerking

en: comments
nl: opmerkingen

en: comment reply
nl: opmerking reactie

en: comment replies
nl: opmerking reacties

en: timestamp (UTC)
nl: aangemaakt op (UTC)

en: log entry
nl: logboekvermelding

en: log entries
nl: logboekvermeldingen

en: The log action '%(action_name)s' has not been registered.
nl: De logboek actie '%(action_name)s' is niet geregistreerd.

en: system
nl: systeem

en: Unknown %(action)s
nl: Onbekend %(action)s

en: model log entry
nl: logboekvermelding

en: model log entries
nl: logboekvermeldingen

en: locale
nl: taalregio

en: collection
nl: collectie

en: collection view restriction
nl: collectie bekijk restrictie

en: collection view restrictions
nl: collectie bekijk restricties

en: collections
nl: collecties

en: group collection permission
nl: groepsmachtiging binnen collectie

en: group collection permissions
nl: groepsmachtigingen binnen collectie

en: for content type
nl: voor content type

en: uploaded by user
nl: geupload door gebruiker

en: the %(model_name)s will also be deleted
nl: %(model_name)s zal ook worden verwijderd

en: prevents deletion
nl: voorkomt verwijdering

en: will be set to the default %(model_name)s
nl: zal ingesteld worden op de standaard %(model_name)s

en: will do nothing
nl: zal niks doen

en: may prevent deletion
nl: kan verwijdering voorkomen

en: will be set to a %(model_name)s specified by the system
nl: zal ingesteld worden op een door het systeem bepaalde %(model_name)s

en: will unset the reference
nl: zal de verwijzing weghalen

en: port
nl: poortnummer

en: Set this to something other than 80 if you need a specific port number to appear in URLs (e.g. development on port 8000). Does not affect request handling (so port forwarding still works).
nl: Stel dit op iets anders dan 80 in als er een specifiek poortnummer in de URL moet komen (bijv. development op poort 8000). Dit heeft geen effect op request afhandeling (dus port forwarding blijft werken).

en: site name
nl: sitenaam

en: Human-readable name for the site.
nl: Leesbare naam voor de site.

en: root page
nl: beginpagina

en: is default site
nl: is standaard site

en: If true, this site will handle requests for all other hostnames that do not have a site entry of their own
nl: Indien aangevinkt zal deze site requests voor alle andere hostnames afvangen die geen eigen site hebben.

en: default
nl: standaard

en: %(hostname)s is already configured as the default site. You must unset that before you can save this site as default.
nl: %(hostname)s is al geconfigureerd als de default site. Deze moet worden aangepast voordat deze site als default kan worden aangemerkt.

en: Public
nl: Publiek

en: Private, accessible with a shared password
nl: Afgeschermd, toegankelijk met een gedeeld wachtwoord

en: Private, accessible to any logged-in users
nl: Afgeschermd, toegankelijk voor alle ingelogde gebruikers

en: Private, accessible to users in specific groups
nl: Afgeschermd, toegankelijk voor gebruikers in bepaalde groepen

en: shared password
nl: gedeeld wachtwoord

en: Shared passwords should not be used to protect sensitive content. Anyone who has this password will be able to view the content.
nl: Gedeelde wachtwoorden kunnen beter niet gebruikt worden voor gevoelige inhoud. Iedereen die in het bezit is van het wachtwoord kan deze inhoud bekijken.

en: view restriction
nl: bekijk restrictie

en: view restrictions
nl: bekijk restricties

en: Log in
nl: Inloggen

en: Your username and password didn't match. Please try again.
nl: Je gebruikersnaam en wachtwoord komen niet overeen. Probeer het opnieuw.

en: Your account doesn't have access to this page. To proceed, please log in with an account that has access.
nl: Jouw account heeft geen rechten op deze pagina. Om verder te gaan, login met een account met de juiste rechten.

en: Password required
nl: Wachtwoord verplicht

en: You need a password to access this page.
nl: Je hebt een wachtwoord nodig om deze pagina te kunnen bekijken.

en: Continue
nl: Ga verder

en: %(count)s descendant collection | %(count)s descendant collections
nl[0]: %(count)s onderliggende collectie
nl[1]: %(count)s onderliggende collecties

en: Create
nl: Aanmaken

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Edited
nl: Gewijzigd

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Publish scheduled draft
nl: Publiceer concept volgens planning

en: Published scheduled draft
nl: Concept gepubliceerd volgens planning

en: Unpublish
nl: Publicatie intrekken

en: Unpublished
nl: Publicatie ongedaan maken

en: Unpublish scheduled draft
nl: Trek concept met planning terug

en: Unpublished scheduled draft
nl: Concept met planning teruggetrokken

en: Reject
nl: Keur af

en: Rename
nl: Hernoem

en: Renamed from '%(old)s' to '%(new)s'
nl: Hernoemd van '%(old)s' naar '%(new)s'

en: Renamed
nl: Hernoemd

en: Revert
nl: Ongedaan maken

en: Reverted to previous revision with id %(revision_id)s from %(created_at)s
nl: Teruggedraaid naar vorige revisie met id %(revision_id)s van %(created_at)s

en: Reverted to previous revision
nl: Ga terug naar vorige versie

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copied from %(title)s
nl: Gekopieerd van %(title)s

en: Copied
nl: Gekopieerd

en: Copy for translation
nl: Kopiëren voor vertaling

en: Copied for translation from %(title)s (%(locale)s)
nl: Gekopiëerd voor vertaling van %(title)s (%(locale)s)

en: Copied for translation
nl: Gekopiëerd voor vertaling

en: Create alias
nl: Alias aanmaken

en: Created an alias of %(title)s
nl: Een alias naar %(title)s is aangemaakt

en: Created an alias
nl: Een alias is aangemaakt

en: Convert alias into ordinary page
nl: Converteer alias naar een normale pagina

en: Converted the alias '%(title)s' into an ordinary page
nl: De alias '%(title)s' is naar een normale pagina geconverteerd

en: Converted an alias into an ordinary page
nl: Een alias naar een normale pagina geconverteerd

en: Move
nl: Verplaats

en: Moved from '%(old_parent)s' to '%(new_parent)s'
nl: Verplaatst van '%(old_parent)s' naar '%(new_parent)s'

en: Moved
nl: Verplaatst

en: Reorder
nl: Volgorde gewijzigd

en: Reordered under '%(parent)s'
nl: Volgorde gewijzigd onder '%(parent)s'

en: Reordered
nl: Volgorde gewijzigd

en: Schedule publication
nl: Publicatie plannen

en: Revision %(revision_id)s from %(created_at)s scheduled for publishing at %(go_live_at)s.
nl: Revisie %(revision_id)s van %(created_at)s ingepland voor publicatie op %(go_live_at)s.

en: Page scheduled for publishing at %(go_live_at)s
nl: Pagina ingepland voor publicatie op %(go_live_at)s

en: Page scheduled for publishing
nl: Pagina is ingepland voor publicatie

en: Unschedule publication
nl: Publicatie planning verwijderen

en: Revision %(revision_id)s from %(created_at)s unscheduled from publishing at %(go_live_at)s.
nl: Revisie %(revision_id)s van %(created_at)s is niet meer ingepland voor publicatie op %(go_live_at)s.

en: Page unscheduled for publishing at %(go_live_at)s
nl: Pagina niet meer ingepland voor publicatie op %(go_live_at)s

en: Page unscheduled from publishing
nl: Pagina niet meer ingepland voor publicatie

en: Add view restrictions
nl: Voeg weergavebeperkingen toe

en: Added the '%(restriction)s' view restriction
nl: Weergavebeperking '%(restriction)s' toegevoegd

en: Added view restriction
nl: Weergavebeperking toegevoegd

en: Update view restrictions
nl: Wijzig weergavebeperkingen

en: Updated the view restriction to '%(restriction)s'
nl: Wijzig de weergavebeperking in '%(restriction)s'

en: Updated view restriction
nl: Weergavebeperking is gewijzigd

en: Remove view restrictions
nl: Verwijder weergavebeperkingen

en: Removed the '%(restriction)s' view restriction. The page is public.
nl: De weergavebeperking '%(restriction)s' is verwijderd. De pagina is publiek.

en: Removed view restriction
nl: Verwijderde weergavebeperking

en: Add comment
nl: Voeg opmerking toe

en: Added a comment on field %(field)s: "%(text)s"
nl: Een opmerking is toegevoegd op veld %(field)s: "%(text)s"

en: Added a comment
nl: Opmerking toegevoegd

en: Edit comment
nl: Wijzig opmerking

en: Edited a comment on field %(field)s: "%(text)s"
nl: Een opmerking is gewijzigd op veld %(field)s: "%(text)s"

en: Edited a comment
nl: Opmerking gewijzigd

en: Delete comment
nl: Verwijder opmerking

en: Deleted a comment on field %(field)s: "%(text)s"
nl: Een opmerking is verwijderd op veld %(field)s: "%(text)s"

en: Deleted a comment
nl: Opmerking verwijderd

en: Resolve comment
nl: Los opmerking op

en: Resolved a comment on field %(field)s: "%(text)s"
nl: Een opmerking is opgelost op veld %(field)s: "%(text)s"

en: Resolved a comment
nl: Opmerking opgelost

en: Reply to comment
nl: Geef reactie op opmerking

en: Replied to comment on field %(field)s: "%(text)s"
nl: Een reactie op een opmerking is geplaatst op veld %(field)s: "%(text)s"

en: Replied to a comment
nl: Reactie op opmerking gemaakt

en: Edit reply to comment
nl: Wijzig reactie op opmerking

en: Edited a reply to a comment on field %(field)s: "%(text)s"
nl: Een reactie op een opmerking is gewijzigd op veld %(field)s: "%(text)s"

en: Edited a reply
nl: Reactie gewijzigd

en: Delete reply to comment
nl: Verwijder reactie op opmerking

en: Deleted a reply to a comment on field %(field)s: "%(text)s"
nl: Een reactie op een opmerking is verwijderd op veld %(field)s: "%(text)s"

en: Deleted a reply
nl: Verwijder reactie

en: '%(workflow)s' started. Next step '%(task)s'
nl: '%(workflow)s' gestart. Volgende stap '%(task)s'

en: Workflow started
nl: Workflow gestart

en: Workflow: approve task
nl: Workflow: taak goedkeuren

en: Approved at '%(task)s'. Next step '%(next_task)s'
nl: Goedgekeurd op '%(task)s'. Volgende stap '%(next_task)s'

en: Approved at '%(task)s'. '%(workflow)s' complete
nl: Goedgekeurd op '%(task)s'. '%(workflow)s' afgerond

en: Workflow task approved
nl: Workflow-taak goedgekeurd

en: Workflow: reject task
nl: Workflow: taak afkeuren

en: Rejected at '%(task)s'. Changes requested
nl: Afgekeurd op '%(task)s'. Wijziging verzocht

en: Workflow task rejected. Workflow complete
nl: Workflow-taak afgekeurd. Workflow complete

en: Workflow: resume task
nl: Workflow: taak hervatten

en: Resubmitted '%(task)s'. Workflow resumed
nl: '%(task)s' opnieuw ingediend. Workflow hervat

en: Workflow task resubmitted. Workflow resumed
nl: Workflow-taak opnieuw ingediend. Workflow hervat

en: Workflow: cancel
nl: Workflow: annuleren

en: Cancelled '%(workflow)s' at '%(task)s'
nl: Geannuleerd '%(workflow)s' op '%(task)s'

en: Workflow cancelled
nl: Workflow geannuleerd
