Wagtail - en to sv translation catalogue (265 entries)

en: %(count)s descendant collection | %(count)s descendant collections
sv[0]: %(count)s härstammande samling
sv[1]: %(count)s härstammande samlingar

en: %(hostname)s is already configured as the default site. You must unset that before you can save this site as default.
sv: %(hostname)s är redan konfigurerad till att vara din standardsajt. Du måste ändra det värdet innan du kan spara denna sajt som standard.

en: %(label)s: this block has no options.
sv: %(label)s: det här blocket har inga inställningar.

en: '%(workflow)s' started. Next step '%(task)s'
sv: '%(workflow)s' startad. Nästa steg '%(task)s'

en: <b>'{title}' is locked</b> by <b>you</b>.
sv: <b>'{title}' är låst</b> av <b>dig</b>.

en: <b>'{title}' is locked</b>.
sv: <b>'{title}' är låst</b>.

en: <b>'{title}' was locked</b> by <b>you</b> on <b>{datetime}</b>.
sv: <b>'{title}' låstes</b> av <b>dig</b> vid <b>{datetime}</b>.

en: <b>'{title}' was locked</b> by <b>{user}</b> on <b>{datetime}</b>.
sv: <b>'{title}' låstes</b> av <b>{user}</b> vid <b>{datetime}</b>.

en: Active tasks can be added to workflows. Deactivating a task does not remove it from existing workflows.
sv: Aktiva uppgifter kan läggas till på arbetsflöden. Inaktivering av en uppgift tar inte bort den från existerande arbetsflöden.

en: Active workflows can be added to pages/snippets. Deactivating a workflow does not remove it from existing pages/snippets.
sv: Aktiva arbetsflöden kan läggas till på sidor/snuttar. Deaktivering av arbetsflöde raderar inte den från existerande sidor/snuttar.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Comment
sv: Lägg till kommentar

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Add view restrictions
sv: Lägg till vyrestriktioner

en: Add/edit pages you own
sv: Skapa/redigera sidor du äger

en: Added a comment
sv: Lade till en kommentar

en: Added a comment on field %(field)s: "%(text)s"
sv: Lade till en kommentar på fältet %(field)s: "%(text)s"

en: Added the '%(restriction)s' view restriction
sv: Lade till vyrestriktionen '%(restriction)s'

en: Added view restriction
sv: Lade till vyrestriktion

en: Approve
sv: Godkänn

en: Approve with comment
sv: Godkänn med kommentar

en: Approved
sv: Godkänd

en: Approved at '%(task)s'. '%(workflow)s' complete
sv: Godkänd vid '%(task)s'. '%(workflow)s' klart

en: Approved at '%(task)s'. Next step '%(next_task)s'
sv: Godkänd vid '%(task)s'. Nästa steg '%(next_task)s'

en: Bulk delete
sv: Massradera

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cancelled '%(workflow)s' at '%(task)s'
sv: Inställt '%(workflow)s' vid '%(task)s'

en: Comment
sv: Kommentar

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Convert alias into ordinary page
sv: Konvertera alias till en vanlig sida

en: Converted an alias into an ordinary page
sv: Konverterade ett alias till en vanlig sida

en: Converted the alias '%(title)s' into an ordinary page
sv: Konverterade aliaset '%(title)s' till en vanlig sida

en: Copied
sv: Kopierad

en: Copied for translation
sv: Kopierad för översättning

en: Copied for translation from %(title)s (%(locale)s)
sv: Kopierad för översättning från %(title)s (%(locale)s)

en: Copied from %(title)s
sv: Kopierad från %(title)s

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy for translation
sv: Kopiera för översättning

en: Create
sv: Skapa

en: Create alias
sv: Skapa alias

en: Created
sv: Skapad

en: Created an alias
sv: Skapade ett alias

en: Created an alias of %(title)s
sv: Skapade ett alias av %(title)s

en: Default
sv: Standard

en: Delete
sv: Radera

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: Delete pages with children
sv: Radera sidor med undersidor

en: Delete reply to comment
sv: Radera svar på kommentar

en: Deleted
sv: Raderad

en: Deleted a comment
sv: Raderade en kommentar

en: Deleted a comment on field %(field)s: "%(text)s"
sv: Raderade en kommentar på fältet %(field)s: "%(text)s"

en: Deleted a reply
sv: Raderade ett svar

en: Deleted a reply to a comment on field %(field)s: "%(text)s"
sv: Raderade ett svar till kommentaren på fältet %(field)s: "%(text)s"

en: Draft saved
sv: Utkast sparat

en: Drag
sv: Dra

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit any page
sv: Redigera alla sidor

en: Edit comment
sv: Editera kommentar

en: Edit reply to comment
sv: Editera svar till kommentar

en: Edited
sv: Redigerad

en: Edited a comment
sv: Editerade en kommentar

en: Edited a comment on field %(field)s: "%(text)s"
sv: Editerade en kommentar på fältet %(field)s: "%(text)s"

en: Edited a reply
sv: Editerade ett svar

en: Edited a reply to a comment on field %(field)s: "%(text)s"
sv: Editerade ett svar till en kommentar på fältet %(field)s: "%(text)s"

en: For search engines
sv: För sökmotorer

en: For site menus
sv: För sajtmenyer

en: Group approval task
sv: Grupp godkännande uppgift

en: Group approval tasks
sv: Grupp godkännande uppgifter

en: Human-readable name for the site.
sv: Läsbart namn för sajten

en: If true, this site will handle requests for all other hostnames that do not have a site entry of their own
sv: Om sant, så kommer sajten att hantera serverförfrågningar för alla andra värdnamn som inte har en egen inmatning

en: In progress
sv: pågående

en: Lock
sv: Lås

en: Lock/unlock pages you've locked
sv: Lås/lås upp sidor du låst

en: Locked
sv: Låst

en: Locked by another user
sv: Låst av en annan användare

en: Locked by you
sv: Låst av dig

en: Log in
sv: Logga in

en: Members of the chosen Wagtail Groups can approve this task
sv: Medlemmar i de valda Wagtail Grupperna kan godkänna denna uppgift

en: Move
sv: Flytta

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Moved
sv: Flyttad

en: Moved from '%(old_parent)s' to '%(new_parent)s'
sv: Flyttade från '%(old_parent)s' till '%(new_parent)s'

en: Needs changes
sv: Behöver förändringar

en: Not started
sv: Ej påbörjad

en: Only reviewers for this task can edit the %(model_name)s.
sv: Endast granskare för denna uppgift kan redigera %(model_name)s.

en: Page scheduled for publishing
sv: Sida schemalagd för publicering

en: Page scheduled for publishing at %(go_live_at)s
sv: Sida schemalagd för publicering vid %(go_live_at)s

en: Page unscheduled for publishing at %(go_live_at)s
sv: Sida avschemalagd för publicering vid %(go_live_at)s

en: Page unscheduled from publishing
sv: Sida avschemalagd för publicering

en: Password
sv: Lösenord

en: Password required
sv: Lösenord krävs

en: Preview in desktop size
sv: Förhandsgranska i desktopstorlek

en: Preview in mobile size
sv: Förhandsgranska i mobilstorlek

en: Preview in tablet size
sv: Förhandsgranska i tabletstorlek

en: Private, accessible to users in specific groups
sv: Privat, åtkomligen för användare i specifika grupper

en: Public
sv: Publik

en: Publish
sv: Publicera

en: Publish any page
sv: Publicera alla sidor

en: Publish scheduled draft
sv: Publicera schemalagd utkast

en: Published
sv: Publicerad

en: Published scheduled draft
sv: Publicerade schemalagda utkast

en: Reject
sv: Avvisa

en: Rejected
sv: Avvisad

en: Rejected at '%(task)s'. Changes requested
sv: Avvisad vid '%(task)s'. Ändringar begärda

en: Remove view restrictions
sv: Radera vyrestriktioner

en: Removed view restriction
sv: Raderade vyrestriktionen

en: Rename
sv: Byt namn

en: Renamed
sv: Namnbytt

en: Renamed from '%(old)s' to '%(new)s'
sv: Bytte namn från '%(old)s' till '%(new)s'

en: Reorder
sv: Omsortera

en: Reordered
sv: Omsorterad

en: Reordered under '%(parent)s'
sv: Omsorterad under '%(parent)s'

en: Replied to a comment
sv: Svarade på en kommentar

en: Replied to comment on field %(field)s: "%(text)s"
sv: Svarade kommentaren på fältet %(field)s: "%(text)s"

en: Reply to comment
sv: Svara på kommentar

en: Request changes
sv: Begär ändringar

en: Resolve comment
sv: Lös kommentar

en: Resolved a comment
sv: Löste en kommentar

en: Resolved a comment on field %(field)s: "%(text)s"
sv: Löste en kommentar på fältet %(field)s: "%(text)s"

en: Resubmitted '%(task)s'. Workflow resumed
sv: Återinskickade '%(task)s'. Arbetsflöde återupptaget

en: Revert
sv: Återställ

en: Reverted to previous revision
sv: Återställd till tidigare revision

en: Reverted to previous revision with id %(revision_id)s from %(created_at)s
sv: Återställd till tidigare revision med id %(revision_id)s från %(created_at)s

en: Revision %(revision_id)s from %(created_at)s scheduled for publishing at %(go_live_at)s.
sv: Revision %(revision_id)s från %(created_at)s schemalagd för publicering vid %(go_live_at)s.

en: Revision %(revision_id)s from %(created_at)s unscheduled from publishing at %(go_live_at)s.
sv: Revision %(revision_id)s från %(created_at)s avschemalagd för publicering vid %(go_live_at)s.

en: Schedule publication
sv: Schemalägg publicering

en: Set this to something other than 80 if you need a specific port number to appear in URLs (e.g. development on port 8000). Does not affect request handling (so port forwarding still works).
sv: Sätt det här till något annat än 80 om du behöver ett specifikt portnummer som ska synas i URLen (t.ex. utveckling på port 8000). Påverkar inte hantering av serverförfrågningar (så vidarebefordring av port fungerar fortfarande)

en: Skipped
sv: Hoppade över

en: Task '%(task_name)s' on Revision '%(revision_info)s': %(status)s
sv: Uppgift '%(task_name)s' på revision '%(revision_info)s': %(status)s

en: Task state
sv: Uppgiftsstatus

en: Task states
sv: Uppgift status

en: The descriptive text displayed underneath a headline in search engine results.
sv: Den beskrivande texten som är synlig under rubriken bland resultaten i sökmotorer.

en: The log action '%(action_name)s' has not been registered.
sv: Loggningen '%(action_name)s' har inte blivit registrerad.

en: The maximum number of items is %(max_num)d
sv: Det maximala antalet block är %(max_num)d

en: The minimum number of items is %(min_num)d
sv: Det minsta antalet block är %(min_num)d

en: The name of the page as it will appear in URLs e.g http://domain.com/blog/[my-slug]/
sv: Namnet på sidan så som den kommer att synas i URLer t.ex http://domain.com/blog/[min-slugg]/

en: The name of the page displayed on search engine results as the clickable headline.
sv: Namnet på sidan som syns i sökresultat som den klickbara rubriken

en: The page title as you'd like it to be seen by the public
sv: Sidans titel som du vill att den ska synas publikt

en: The password you have entered is not correct. Please try again.
sv: Lösenordet du angav är inte korrekt. Vänligen försök igen.

en: The slug '%(page_slug)s' is already in use within the parent page at '%(parent_url_path)s'
sv: Sluggen '%(page_slug)s' används redan inom föräldersidan vid '%(parent_url_path)s'

en: This %(model_name)s is currently awaiting moderation.
sv: Denna %(model_name)s väntar på moderering.

en: This block has no options.
sv: Detta block har inga inställningar.

en: This field is required.
sv: Det här fältet är obligatoriskt.

en: This {model_name} is awaiting <b>'{task_name}'</b> in the <b>'{workflow_name}'</b> workflow.
sv: Denna {model_name} väntar på <b>'{task_name}'</b> i <b>'{workflow_name}'</b> arbetsflöde.

en: URL path
sv: URL sökväg

en: Unknown %(action)s
sv: Okänt %(action)s

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unlock any page
sv: Lås upp valfri sida

en: Unlocked
sv: Olåst

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: Unpublish scheduled draft
sv: Avpublicera schemalagd utkast

en: Unpublished
sv: Avpublicerad

en: Unpublished scheduled draft
sv: Opublicerade schemalagda utkast

en: Unschedule publication
sv: Avschemalägg publicering

en: Update view restrictions
sv: Uppdatera vyrestriktioner

en: Updated the view restriction to '%(restriction)s'
sv: Uppdaterade vyrestriktionen till '%(restriction)s'

en: Updated view restriction
sv: Uppdaterade vyrestriktionen

en: Wagtail core
sv: Wagtail kärna

en: Wagtail sitemaps
sv: Wagtail sajtkarta

en: Whether a link to this page will appear in automatically generated menus
sv: Om huruvida en länk till den här sidan ska synas i automatiskt genererade menyer

en: Workflow '%(workflow_name)s' on %(model_name)s '%(title)s': %(status)s
sv: Arbetsflöde '%(workflow_name)s' på %(model_name)s '%(title)s': %(status)s

en: Workflow cancelled
sv: Arbetsflöde inställt

en: Workflow started
sv: Arbetsflöde startad

en: Workflow state
sv: Arbetsflöde status

en: Workflow states
sv: Arbetsflöde status

en: Workflow task approved
sv: Arbetsflödets uppgift godkänd

en: Workflow task rejected. Workflow complete
sv: Arbetsflödesuppgift avvisad. Arbetsflöde komplett

en: Workflow task resubmitted. Workflow resumed
sv: Arbetsflödesuppgift återinskickad. Arbetsflöde återupptagen

en: Workflow: approve task
sv: Arbetsflöde: godkänn uppgift

en: Workflow: cancel
sv: Arbetsflöde: avbryt

en: Workflow: reject task
sv: Arbetsflöde: avvisa uppgift

en: Workflow: resume task
sv: Arbetsflöde: återuppta uppgift

en: Workflow: start
sv: Arbetsflöde: start

en: You need a password to access this page.
sv: Du behöver ett lösenord för åtkomst till sidan.

en: Your account doesn't have access to this page. To proceed, please log in with an account that has access.
sv: Ditt konto har inte tillgång till den här sidan. För att fortsätta, vänligen logga in med ett konto som har tillgång.

en: Your username and password didn't match. Please try again.
sv: Ditt användarnamn och lösenord matchade inte. Vänligen försök igen.

en: active
sv: aktiv

en: approved go live at
sv: godkänd för att publiceras vid

en: collection
sv: samling

en: collection view restriction
sv: visningsrestriktion för samling

en: collection view restrictions
sv: visningsrestriktioner för samling

en: collections
sv: samlingar

en: comment
sv: kommentar

en: comment replies
sv: kommentarssvar

en: comment reply
sv: kommentarssvar

en: comments
sv: kommentarer

en: content JSON
sv: innehålls JSON

en: content type
sv: innehållstyp

en: created at
sv: skapad vid

en: current task state
sv: nuvarande uppgiftsstatus

en: default
sv: standard

en: draft
sv: utkast

en: expired
sv: utgången

en: expiry date/time
sv: utgångsdatum/tid

en: finished at
sv: färdigställdes vid

en: finished by
sv: färdigställdes av

en: first published at
sv: först publicerad vid

en: go live date/time
sv: publicera vid datum/tid

en: group
sv: grupp

en: group collection permission
sv: gruppsamlingsrättighet

en: group collection permissions
sv: gruppsamlingsbehörigheter

en: group page permission
sv: gruppens sidrättighet

en: group page permissions
sv: gruppens sidrättigheter

en: groups
sv: grupper

en: has unpublished changes
sv: har opublicerade ändringar

en: hostname
sv: värdnamn

en: in moderation
sv: under moderering

en: is default site
sv: är standardsajten

en: last published at
sv: senast publicerad

en: latest revision
sv: senaste revision

en: latest revision created at
sv: senaste revision skapad vid

en: live
sv: publicerad

en: live + draft
sv: publicerad + utkast

en: live + in moderation
sv: publicerad + under moderering

en: live + scheduled
sv: live + schemalagd

en: live revision
sv: publicerad revision

en: locked
sv: låst

en: locked at
sv: låstes as

en: locked by
sv: låst av

en: log entries
sv: loggposter

en: log entry
sv: loggpost

en: meta description
sv: Metabeskrivning

en: model log entries
sv: modellloggposter

en: model log entry
sv: modelllogpost

en: name
sv: namn

en: object id
sv: objektid

en: owner
sv: ägare

en: page
sv: sida

en: page log entries
sv: sidloggposter

en: page log entry
sv: sidloggpost

en: page view restriction
sv: Sidovisningsrestriktion

en: page view restrictions
sv: Sidovisningsrestriktioner

en: pages
sv: sidor

en: permission
sv: rättighet

en: requested by
sv: begärdes av

en: revisions
sv: revisioner

en: root page
sv: rotsida

en: scheduled
sv: schemalagd

en: shared password
sv: delat lösenord

en: show in menus
sv: visa i menyer

en: site
sv: sajt

en: site name
sv: sajtnamn

en: sites
sv: sajter

en: slug
sv: slugg

en: started at
sv: påbörjades vid

en: task
sv: uppgift

en: tasks
sv: uppgifter

en: timestamp (UTC)
sv: tidsstämpel (UTC)

en: title
sv: titel

en: title tag
sv: titeltagg

en: uploaded by user
sv: uppladdad av användare

en: user
sv: användare

en: view restriction
sv: visningsrestriktion

en: view restrictions
sv: visningsrestriktioner

en: workflow
sv: arbetsflöde

en: workflow page
sv: arbetsflödessida

en: workflow pages
sv: arbetsflödessidor

en: workflow state
sv: arbetsflöde status

en: workflow task order
sv: arbetsflöde uppgiftsuppdrag

en: workflow task orders
sv: arbetsflöde uppgiftsuppdrag

en: workflow_tasks
sv: Arbetsflödesuppgifter

en: workflows
sv: arbetsflöden

en: {model_name} '{title}' is locked and has been scheduled to go live at {datetime}
sv: {model_name} '{title}' är låst och har schemalagts att publiceras vid {datetime}
