Wagtail - en to tr_TR translation catalogue (93 entries)

en: Wagtail core
tr_TR: Wagtail core (çekirdek)

en: The minimum number of items is %(min_num)d
tr_TR: Asgari öğe sayısı %(min_num)d

en: The maximum number of items is %(max_num)d
tr_TR: Azami öğe sayısı %(max_num)d

en: Move up
tr_TR: Yukarı çıkar

en: Move down
tr_TR: Aşağı indir

en: Drag
tr_TR: Sürükle

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Add
tr_TR: Ekle

en: %(label)s: this block has no options.
tr_TR: %(label)s: bu blokta seçenek yok.

en: This block has no options.
tr_TR: Bu blokta seçenek yok.

en: This field is required.
tr_TR: Bu alan gerekli.

en: Password
tr_TR: Parola

en: The password you have entered is not correct. Please try again.
tr_TR: Girmiş olduğunuz şifre doğru degil. Lütfen tekrar deneyin.

en: Locked
tr_TR: Kilitlendi

en: Unlocked
tr_TR: Kilitsiz

en: live
tr_TR: canlı

en: has unpublished changes
tr_TR: yayınlanmayan değişiklikler var

en: first published at
tr_TR: ilk yayınlanma zamanı

en: last published at
tr_TR: son yayınlanma zamanı

en: go live date/time
tr_TR: yayın başlangış tarihi/zamanı

en: expiry date/time
tr_TR: yayın bitiş tarihi/zamanı

en: expired
tr_TR: süresi doldu

en: scheduled
tr_TR: zamanlandı

en: draft
tr_TR: taslak

en: live + scheduled
tr_TR: canlı + zamanlandı

en: live + draft
tr_TR: canlı + taslak

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: locked
tr_TR: kilitlendi

en: Add/edit pages you own
tr_TR: Sahip olduğun sayfalara ekle/düzenle

en: Bulk delete
tr_TR: Toplu sil

en: Delete pages with children
tr_TR: Alt sayfası olan sayfaları sil

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit any page
tr_TR: Herhangi bir sayfayı düzenle

en: Lock
tr_TR: Kilitle

en: Publish
tr_TR: Yayınla

en: Publish any page
tr_TR: Herhangi bir sayfayı yayınla

en: Unlock
tr_TR: Kilidi kaldır

en: title
tr_TR: başlık

en: The page title as you'd like it to be seen by the public
tr_TR: Genele görünecek sayfa başlığı

en: slug
tr_TR: Başlık url'si

en: The name of the page as it will appear in URLs e.g http://domain.com/blog/[my-slug]/
tr_TR: URL'lelerde sayfanın görüneceği ad, örneğin http://domain.com/blog/[my-slug]/

en: content type
tr_TR: içerik türü

en: URL path
tr_TR: URL yolu

en: owner
tr_TR: sahibi

en: show in menus
tr_TR: menülerde göster

en: Whether a link to this page will appear in automatically generated menus
tr_TR: Otomatik olarak oluşturulan menülerde, bu sayfaya bir bağlantı olacaktır

en: latest revision created at
tr_TR: en son oluşturulan revizyon zamanı

en: page
tr_TR: sayfa

en: pages
tr_TR: sayfalar

en: created at
tr_TR: oluşturulma zamanı

en: user
tr_TR: kullanıcı

en: content JSON
tr_TR: JSON içerik

en: approved go live at
tr_TR: onaylandı, canlısı

en: group
tr_TR: grup

en: permission
tr_TR: izin

en: group page permission
tr_TR: grup sayfası izni

en: group page permissions
tr_TR: grup sayfası izinleri

en: page view restriction
tr_TR: sayfa izleme kısıtı

en: page view restrictions
tr_TR: sayfa görme kısıtları

en: name
tr_TR: isim

en: groups
tr_TR: gruplar

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: collection
tr_TR: koleksiyon

en: collection view restriction
tr_TR: koleksiyon görme kısıtı

en: collection view restrictions
tr_TR: koleksiyon görme kısıtları

en: collections
tr_TR: koleksiyonlar

en: group collection permission
tr_TR: grup koleksiyon izni

en: group collection permissions
tr_TR: grup koleksiyon izinleri

en: uploaded by user
tr_TR: yükleyen kullanıcı

en: hostname
tr_TR: ana bilgisayar adı (hostname)

en: Set this to something other than 80 if you need a specific port number to appear in URLs (e.g. development on port 8000). Does not affect request handling (so port forwarding still works).
tr_TR: Eğer URL'lerde görünmesini istediğiniz, 80 dışında belirli bir port numarası varsa girin (8000 portunde geliştirme gibi). İstek işlemesini (request handling) etkilemez (dolayısıyla port yönlendirme çalışmaya devam eder).

en: site name
tr_TR: site adı

en: Human-readable name for the site.
tr_TR: Okunabilir site adı.

en: root page
tr_TR: root (kök) sayfası

en: is default site
tr_TR: varsayılan site mi

en: If true, this site will handle requests for all other hostnames that do not have a site entry of their own
tr_TR: Eğer doğru seçilirse bu site, içeriği olmayan tüm diğer hostname'lerin isteklerini işleyecektir.

en: sites
tr_TR: siteler

en: %(hostname)s is already configured as the default site. You must unset that before you can save this site as default.
tr_TR: %(hostname)s zaten varsayılan site olarak ayarlandı. Bu siteyi varsayılan olarak seçmek için önce onun varsayılan site ayarını kaldırmalısınız.

en: Public
tr_TR: Genel

en: Private, accessible to users in specific groups
tr_TR: Gizli, belirli gruptaki kullanıcılar erişebilir

en: view restriction
tr_TR: kısıtı gör

en: view restrictions
tr_TR: kısıtları gör

en: Log in
tr_TR: Giriş yap

en: Your username and password didn't match. Please try again.
tr_TR: Kullanıcı adı ve şifre eşleşmedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Your account doesn't have access to this page. To proceed, please log in with an account that has access.
tr_TR: Hesabınızın bu sayfaya erişimi yok. Devam etmek için lütfen erişimi olan bir hesapla giriş yapın.

en: Password required
tr_TR: Şifre gerekli

en: You need a password to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişmek için şifre gerekiyor.

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Edited
tr_TR: Düzenlendi

en: Unpublish
tr_TR: Yayından Kaldır

en: Reject
tr_TR: Reddet

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Move
tr_TR: Taşı
