Wagtail - en to fa translation catalogue (82 entries)

en: Wagtail users
fa: کاربران وگتیل

en: Required. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
fa: الزامی.  تنها حروف، اعداد و @/./+/-/_ مجاز هستند.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
fa: این مقدار تنها می‌تواند شامل حروف، اعداد و نویسه های @/./+/-/_ باشد.

en: A user with that username already exists.
fa: کاربری با این نام کاربری وجود دارد.

en: The two password fields didn't match.
fa: رمزهای عبور تطابق ندارند.

en: Email
fa: ایمیل

en: First Name
fa: نام کوچک

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Password
fa: رمزعبور

en: Leave blank if not changing.
fa: اگر تغییر نمی‌کند آن را خالی بگذارید

en: Password confirmation
fa: تایید رمزعبور

en: Enter the same password as above, for verification.
fa: رمز یکسان با قبلی را برای تایید وارد کنید.

en: Administrator
fa: مدیر

en: Administrators have full access to manage any object or setting.
fa: راهبرها دسترسی کامل برای مدیریت هر شی یا تنظیمی را دارا هستند.

en: A group with that name already exists.
fa: گروهی با این نام وجود دارد.

en: You cannot have multiple permission records for the same page.
fa: نمی‌توان برای یک صفحه چند رکورد مجوز داشت.

en: submitted notifications
fa: آگاهسازی‌های ارسال شده

en: Receive notification when a page is submitted for moderation
fa: دریافت هشدار در هنگامی که یک صفحه برای نظارت ارسال شده

en: approved notifications
fa: هشدارهای تایید شده

en: Receive notification when your page edit is approved
fa: دریافت هشدار هنگامی که ویرایش صفحه تایید شده

en: rejected notifications
fa: هشدارهای رد شده

en: Receive notification when your page edit is rejected
fa: دریافت هشدار هنگام رد شدن ویرایش صفحه

en: updated comments notifications
fa: اطلاعیه برای نظرات بروز رسانی شده

en: Receive notification when comments have been created, resolved, or deleted on a page that you have subscribed to receive comment notifications on
fa: برای صفحاتی که ساخته، حذف یا حل شده اند و شما عضو شده اید، اطلاعیه دریافت کنید.

en: preferred language
fa: زبان ترجیحی

en: Select language for the admin
fa: زبانی را برای راهبری انتخاب کنید

en: current time zone
fa: منطقه زمانی کنونی

en: Select your current time zone
fa: منطقه زمانی کنونی را انتخاب کنید

en: profile picture
fa: تصویر پروفایل

en: System default
fa: تنظیمات پیشفرض سیستم

en: Light
fa: روشن

en: Dark
fa: تیره

en: admin theme
fa: تم ادمین

en: Default
fa: پیشفرض

note: Translators: "Density" is the term used to describe the amount of space between elements in the user interface
en: density
fa: غلظت

en: user profile
fa: پروفایل کاربر

en: user profiles
fa: مشخصات کاربری

en: You don't have permission to edit this user | You don't have permission to edit these users
fa[0]: شما مجوز تغییر این کاربر را ندارید
fa[1]: شما مجوز تغییر این کاربر را ندارید

en: Delete
fa: حذف

en: Are you sure you want to delete these users?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید این کاربر حذف شود؟

en: You don't have permission to delete this user | You don't have permission to delete these users
fa[0]: شما مجوز حذف این کاربران را ندارید
fa[1]: شما مجوز حذف این کاربران را ندارید

en: Yes, delete
fa: بله حذف شود

en: No, don't delete
fa: نه، حذف نکن

en: Deleting this group will revoke this group's permissions from all member users.
fa: حذف این گروه باعث لغو مجوزهای گروه از تمامی کاربران عضو میشود.

en: Are you sure you want to delete this group?
fa: آیا میخواهید این گروه را حذف کنید؟

en: Object permissions
fa: مجوزهای شی

en: Name
fa: نام

en: Add
fa: افزودن

en: Change
fa: تغییر

en: Other permissions
fa: مجوزهای دیگر

en: Page permissions
fa: مجوزهای صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Add a page permission
fa: افزودن مجوز صفحه

en: Sorry, no groups match "%(query)s"
fa: هیچ گروهی با "%(query)s" همخوان نیست

en: There are no groups configured. Why not <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">add some</a>?
fa: هنوز گروهی تنظیم نشده. میتوانید یکی <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">ایجاد</a> کنید.

en: Are you sure you want to delete this user?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید این کاربر حذف شود؟

en: Account
fa: حساب

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: There are no users configured. Why not <a href="%(wagtailusers_add_url)s">add some</a>?
fa: هیچ کاربری تنظیم نشده است. میخواهید <a href="%(wagtailusers_add_url)s">چند مورد اضافه کنید</a>؟

en: Active
fa: فعال

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Groups
fa: گروه ها

en: Add a group
fa: افزودن گروه

en: Search groups
fa: جستجوی گروه‌ها

en: Add group
fa: افزودن گروه

en: Group '%(object)s' created.
fa: گروه '%(object)s' ایجاد شد.

en: Group '%(object)s' updated.
fa: گروه  '%(object)s'  بروزرسانی شد.

en: The group could not be saved due to errors.
fa: به دلیل بروز خطا گروه ذخیره نشد.

en: Group '%(object)s' deleted.
fa: گروه '%(object)s' حذف شد.

en: Delete group
fa: حذف گروه

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Group
fa: گروه

en: Add a user
fa: افزودن یک کاربر

en: Users
fa: کاربران

en: Username
fa: نام کاربری

en: Admin
fa: راهبر

en: Status
fa: وضعیت

en: Add user
fa: افزودن کاربر

en: User '%(object)s' updated.
fa: کاربر  '%(object)s' بروزرسانی شد.

en: The user could not be saved due to errors.
fa: به دلیل بروز خطا کاربر ذخیره نشد

en: Delete user
fa: حذف کاربر

en: User '%(object)s' deleted.
fa: کاربر '%(object)s' حذف شد.
