Wagtail - en to it translation catalogue (112 entries)

en: Wagtail users
it: Utenti Wagtail

en: Required. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
it: Obbligatorio. Sono ammessi soltanto lettere, cifre e @/./+/-/_.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
it: Questo valore può contenere soltanto lettere, numeri e @/./+/-/_

en: A user with that username already exists.
it: Username esistente.

en: The two password fields didn't match.
it: Le password non corrispondono

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Leave blank if not changing.
it: Lascia vuoto se non lo cambi.

en: Password confirmation
it: Conferma password

en: Enter the same password as above, for verification.
it: Inserire la stessa password di sopra, per verifica.

en: Administrator
it: Amministratore

en: Administrators have full access to manage any object or setting.
it: Gli amministratori hanno pieno accesso per gestire qualsiasi oggetto o settaggio.

en: A group with that name already exists.
it: Gruppo già esistente.

en: You cannot have multiple permission records for the same page.
it: Non puoi avere permessi multipli per la stessa pagina.

en: submitted notifications
it: notifiche inviate

en: Receive notification when a page is submitted for moderation
it: Ricevi una notifica quando una pagina viene inviata per la moderazione

en: approved notifications
it: notifiche approvate

en: Receive notification when your page edit is approved
it: Ricevi notifica quando la modifica di una tua pagina viene approvata

en: rejected notifications
it: notifiche rifiutate

en: Receive notification when your page edit is rejected
it: Ricevi notifica quando la modifica di una tua pagina viene rifiutata

en: updated comments notifications
it: notifiche commenti aggiornati

en: Receive notification when comments have been created, resolved, or deleted on a page that you have subscribed to receive comment notifications on
it: Ricevi notifiche quando i commenti sono stati creati, risolti o eliminati su una pagina a cui ti sei iscritto per ricevere le notifiche dei commenti

en: preferred language
it: lingua preferita

en: Select language for the admin
it: Seleziona lingua per l'admin

en: current time zone
it: Fuso orario attuale

en: Select your current time zone
it: Scegli il tuo fuso orario attuale

en: profile picture
it: Immagine del profilo

en: System default
it: Default di sistema

en: Light
it: Chiaro

en: Dark
it: Scuro

en: admin theme
it: tema admin

en: Snug
it: Compatta

note: Translators: "Density" is the term used to describe the amount of space between elements in the user interface
en: density
it: densità

en: user profile
it: profilo utente

en: user profiles
it: profili utente

en: Assign role to 1 user | Assign role to %(counter)s users
it[0]: Assegna ruolo ad 1 utente
it[1]: Assegna ruolo a %(counter)s utenti
it[2]: Assegna ruolo a %(counter)s utenti

en: Assign role
it: Assegna ruolo

en: Are you sure you want to assign this role to these users?
it: Sei sicuro di voler assegnare questo ruolo a questi utenti?

en: You don't have permission to edit this user | You don't have permission to edit these users
it[0]: Non hai i permessi per modificare questo utente
it[1]: Non hai i permessi per modificare questi utenti
it[2]: Non hai i permessi per modificare questi utenti

en: Yes, assign
it: Sì, assegna

en: No, don't assign
it: No, non assegnare

en: Delete 1 user | Delete %(counter)s users
it[0]: Elimina 1 utente
it[1]: Elimina %(counter)s utenti
it[2]: Elimina %(counter)s utenti

en: Delete
it: Elimina

en: Are you sure you want to delete these users?
it: Sei sicuro di voler eliminare questi utenti

en: You don't have permission to delete this user | You don't have permission to delete these users
it[0]: Non hai i permessi per eliminare questo utente
it[1]: Non hai i permessi per eliminare questi utenti
it[2]: Non hai i permessi per eliminare questi utenti

en: Yes, delete
it: Si, elimina

en: No, don't delete
it: No, non eliminarlo

en: Change active state for 1 user | Change active state for %(counter)s users
it[0]: Cambia stato attivo per 1 utente
it[1]: Cambia stato attivo per %(counter)s utenti
it[2]: Cambia stato attivo per %(counter)s utenti

en: Set active state
it: Imposta lo stato attivo

en: Are you sure you want to change the active state for these users?
it: Sei sicuro di voler cambiare lo stato attivo per questi utenti?

en: You cannot change your own active status
it: Non puoi cambiare il tuo stato attivo

en: Yes, change state
it: Sì, cambia stato

en: No, don't change state
it: No, non cambiare stato

en: The group '%(group_name)s' has <strong>%(group_user_count)s</strong> member. | The group '%(group_name)s' has <strong>%(group_user_count)s</strong> members.
it[0]: Il gruppo '%(group_name)s' ha <strong>%(group_user_count)s</strong> membro.
it[1]: Il gruppo '%(group_name)s' ha <strong>%(group_user_count)s</strong> membri.
it[2]: Il gruppo '%(group_name)s' ha <strong>%(group_user_count)s</strong> membri.

en: Deleting this group will revoke this group's permissions from all member users.
it: L'eliminazione di questo gruppo revocherà le autorizzazioni di questo gruppo da tutti gli utenti membri.

en: Are you sure you want to delete this group?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo gruppo?

en: Object permissions
it: Permessi oggetto

en: Name
it: Nome

en: Add
it: Aggiungi

en: Change
it: Modifica

en: Custom permissions
it: Permessi personalizzati

en: Toggle all
it: Attiva/disattiva tutto

en: Toggle all add permissions
it: Attiva/disattiva tutti i permessi di aggiunta

en: Toggle all change permissions
it: Attiva/disattiva tutti i permessi di modifica

en: Toggle all delete permissions
it: Attiva/disattiva tutti i permessi di eliminazione

en: Toggle all custom permissions
it: Attiva/disattiva tutti i permessi personalizzati

en: Other permissions
it: Altri permessi

en: Page permissions
it: Permessi della pagina

en: Page
it: Pagina

en: Add a page permission
it: Aggiungi un permesso alla pagina

en: Sorry, no groups match "%(query)s"
it: Spiacente, nessun gruppo corrispondente a "%(query)s"

en: There are no groups configured. Why not <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">add some</a>?
it: Nessun gruppo configurato. Perché non <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">ne aggiungi qualcuno</a>?

en: Are you sure you want to delete this user?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo utente?

en: Roles
it: Ruoli

en: Select all users in listing
it: Seleziona tutti gli utenti nella lista

en: Sorry, no users match your query
it: Nessun utente corrisponde alla tua ricerca

en: There are no users configured. Why not <a href="%(wagtailusers_add_url)s">add some</a>?
it: Non ci sono utenti configurati. Perché non <a href="%(wagtailusers_add_url)s">ne aggiungi qualcuno</a>?

en: user %(id)s (deleted)
it: utente %(id)s (eliminato)

en: Assign role to selected users
it: Assegna ruolo agli utenti selezionati

en: %(num_parent_objects)d user has been assigned as %(role)s | %(num_parent_objects)d users have been assigned as %(role)s
it[0]: %(num_parent_objects)d utente è stato assegnato come %(role)s
it[1]: %(num_parent_objects)d utenti sono stati assegnati come %(role)s
it[2]: %(num_parent_objects)d utenti sono stati assegnati come %(role)s

en: Delete selected users
it: Elimina gli utenti selezionati

en: %(num_parent_objects)d user has been deleted | %(num_parent_objects)d users have been deleted
it[0]: %(num_parent_objects)d utente è stato eliminato
it[1]: %(num_parent_objects)d utenti sono stati eliminati
it[2]: %(num_parent_objects)d utenti sono stati eliminati

en: Active
it: Attivo

en: Inactive
it: Inattivo

en: Mark as active
it: Segna come attivo

en: Change the active state for selected users
it: Cambia lo stato attivo per gli utenti selezionati

en: %(num_parent_objects)d user has been marked as active | %(num_parent_objects)d users have been marked as active
it[0]: %(num_parent_objects)d utente è stato contrassegnato come attivo
it[1]: %(num_parent_objects)d utenti sono stati contrassegnati come attivi
it[2]: %(num_parent_objects)d utenti sono stati contrassegnati come attivi

en: %(num_parent_objects)d user has been marked as inactive | %(num_parent_objects)d users have been marked as inactive
it[0]: %(num_parent_objects)d  utente è stato contrassegnato come non attivo
it[1]: %(num_parent_objects)d utenti sono stati contrassegnati come non attivi
it[2]: %(num_parent_objects)d utenti sono stati contrassegnati come non attivi

en: Groups
it: Gruppi

en: Add a group
it: Aggiungi gruppo

en: Search groups
it: Cerca gruppi

en: Add group
it: Aggiungi gruppo

en: Group '%(object)s' created.
it: Gruppo '%(object)s' creato.

en: Group '%(object)s' updated.
it: Gruppo '%(object)s' aggiornato.

en: The group could not be saved due to errors.
it: Il gruppo non può essere salvato a causa di errori.

en: View users in this group
it: Visualizza utenti in questo gruppo

en: Group '%(object)s' deleted.
it: Gruppo '%(object)s' eliminato.

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Group
it: Gruppo

en: Add a user
it: Aggiungi un utente

en: Users
it: Utenti

en: Admin
it: Amministratore

en: Access level
it: Livello di accesso

en: Status
it: Stato

en: More options for '%(title)s'
it: Più opzioni per '%(title)s'

en: User '%(object)s' created.
it: Utente '%(object)s' creato.

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: User '%(object)s' updated.
it: Utente '%(object)s' aggiornato.

en: The user could not be saved due to errors.
it: L'utente non può essere salvato a causa di errori.

en: Delete user
it: Elimina utente

en: User '%(object)s' deleted.
it: Utente '%(object)s' eliminato.
