Wagtail - en to sv translation catalogue (111 entries)

en: Wagtail users
sv: Wagtail användare

en: Required. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
sv: Krävs. Endast bokstäver, siffror och  @/./+/-/_

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
sv: Detta värde får endast innehålla bokstäver, siffror och @/./+/-/_ tecken.

en: A user with that username already exists.
sv: En användare med det användarnamnet finns redan.

en: The two password fields didn't match.
sv: De två lösenordsfälten matchade inte.

en: Email
sv: E-post

en: First Name
sv: Förnamn

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Leave blank if not changing.
sv: Lämna tomt om du ej vill förändra.

en: Password confirmation
sv: Lösenordsbekräftelse

en: Enter the same password as above, for verification.
sv: Ange samma lösenord som ovan, för verifiering.

en: Administrator
sv: Administratör

en: Administrators have full access to manage any object or setting.
sv: Administratörer har full åtkomst att ändra alla objekt och inställningar.

en: A group with that name already exists.
sv: En grupp med det namnet existerar redan.

en: You cannot have multiple permission records for the same page.
sv: Du kan inte ha flera rättighetsinställningar för samma sida.

en: submitted notifications
sv: Inskickade notifieringar

en: Receive notification when a page is submitted for moderation
sv: Emotta notis när sida är inlämnad för moderering

en: approved notifications
sv: Godkända notifieringar

en: Receive notification when your page edit is approved
sv: Emotta notis när din sideditering har godkänts

en: rejected notifications
sv: Nekande notifieringar

en: Receive notification when your page edit is rejected
sv: Emotta notis när din sideditering är avvisad

en: updated comments notifications
sv: uppdaterade kommentarnotifieringar

en: Receive notification when comments have been created, resolved, or deleted on a page that you have subscribed to receive comment notifications on
sv: Ta emot notifieringar när kommentarer har skapats, lösts, eller raderats på en sida som du har prenumererat att få kommentarnotifikationer från

en: preferred language
sv: föredraget språk

en: Select language for the admin
sv: Välj språk för administratör-delen

en: current time zone
sv: aktuell tidszon

en: Select your current time zone
sv: Välj din nuvarande tidszon

en: profile picture
sv: profilbild

en: System default
sv: Systeminställningar

en: Light
sv: Ljust

en: Dark
sv: Mörkt

en: admin theme
sv: admintema

en: Default
sv: Standard

en: user profile
sv: användarprofil

en: user profiles
sv: användarprofiler

en: Assign role to 1 user | Assign role to %(counter)s users
sv[0]: Tilldela roll till 1 användare
sv[1]: Tilldela roll till %(counter)s användare

en: Assign role
sv: Tilldela roll

en: Are you sure you want to assign this role to these users?
sv: Är du säker på att du vill tilldela denna roll till dessa användare?

en: You don't have permission to edit this user | You don't have permission to edit these users
sv[0]: Du saknar rättigheter att editera denna användare
sv[1]: Du saknar rättigheter att editera dessa användare

en: Yes, assign
sv: Ja, tilldela

en: No, don't assign
sv: Nej, tilldela inte

en: Delete 1 user | Delete %(counter)s users
sv[0]: Radera 1 användare
sv[1]: Radera %(counter)s användare

en: Delete
sv: Radera

en: Are you sure you want to delete these users?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa användare?

en: You don't have permission to delete this user | You don't have permission to delete these users
sv[0]: Du saknar rättigheter att radera denna användare
sv[1]: Du saknar rättigheter att radera dessa användare

en: Yes, delete
sv: Ja, radera

en: No, don't delete
sv: Nej, radera inte

en: Change active state for 1 user | Change active state for %(counter)s users
sv[0]: Ändra aktiv status för 1 användare
sv[1]: Ändra aktiv status för %(counter)s användare

en: Set active state
sv: Sätt aktiv status

en: Are you sure you want to change the active state for these users?
sv: Är du säker på att du vill ändra aktiv status för dessa användare?

en: You cannot change your own active status
sv: Du kan inte ändra din egna aktiva status

en: Yes, change state
sv: Ja, ändra status

en: No, don't change state
sv: Nej, ändra inte status

en: The group '%(group_name)s' has <strong>%(group_user_count)s</strong> member. | The group '%(group_name)s' has <strong>%(group_user_count)s</strong> members.
sv[0]: Gruppen '%(group_name)s' har <strong>%(group_user_count)s</strong> användare.
sv[1]: Gruppen '%(group_name)s' har <strong>%(group_user_count)s</strong> användare.

en: Deleting this group will revoke this group's permissions from all member users.
sv: Radering av gruppen kommer att ta bort alla grupprättigheter från dess medlemmar.

en: Are you sure you want to delete this group?
sv: Är du säker på att du vill radera denna grupp?

en: Object permissions
sv: Objekträttigheter

en: Name
sv: Namn

en: Add
sv: Lägg till

en: Change
sv: Ändra

en: Custom permissions
sv: Anpassade rättigheter

en: Toggle all
sv: Växla alla

en: Toggle all add permissions
sv: Växla alla lägg till rättigheter

en: Toggle all change permissions
sv: Växla alla redigera rättigheter

en: Toggle all delete permissions
sv: Växla alla radera rättigheter

en: Other permissions
sv: Andra rättigheter

en: Page permissions
sv: Sidorättigheter

en: Page
sv: Sida

en: Add a page permission
sv: Lägg till en sidrättighet

en: Sorry, no groups match "%(query)s"
sv: Ledsen, inga grupper matchar "%(query)s"

en: There are no groups configured. Why not <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">add some</a>?
sv: Det finns inga grupper konfigurerade. Varför inte <a href="%(wagtailusers_create_group_url)s">skapa några</a>?

en: Are you sure you want to delete this user?
sv: Är du säker på att du vill radera denna användare?

en: Account
sv: Konto

en: Roles
sv: Roller

en: Select all users in listing
sv: Välj alla användare i lista

en: There are no users configured. Why not <a href="%(wagtailusers_add_url)s">add some</a>?
sv: Det finns inga användare konfigurerade. Varför inte <a href="%(wagtailusers_add_url)s">skapa några</a>?

en: user %(id)s (deleted)
sv: användare %(id)s (raderad)

en: Assign role to selected users
sv: Tilldela roll på valda användare

en: %(num_parent_objects)d user has been assigned as %(role)s | %(num_parent_objects)d users have been assigned as %(role)s
sv[0]: %(num_parent_objects)d användare har tilldelats som %(role)s
sv[1]: %(num_parent_objects)d användare har tilldelats som %(role)s

en: Delete selected users
sv: Radera valda användare

en: %(num_parent_objects)d user has been deleted | %(num_parent_objects)d users have been deleted
sv[0]: %(num_parent_objects)d användare har raderats
sv[1]: %(num_parent_objects)d användare har raderats

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Mark as active
sv: Markera som aktiv

en: Change the active state for selected users
sv: Ändra aktiv status för valda användare

en: %(num_parent_objects)d user has been marked as active | %(num_parent_objects)d users have been marked as active
sv[0]: %(num_parent_objects)d användare har blivit markerad som aktiv
sv[1]: %(num_parent_objects)d användare har blivit markerade som aktiva

en: %(num_parent_objects)d user has been marked as inactive | %(num_parent_objects)d users have been marked as inactive
sv[0]: %(num_parent_objects)d användare har markerats som inaktiv
sv[1]: %(num_parent_objects)d användare har markerats som inaktiva

en: Groups
sv: Grupper

en: Add a group
sv: Lägg till en grupp

en: Search groups
sv: Sök grupper

en: Add group
sv: Lägg till grupp

en: Group '%(object)s' created.
sv: Grupp '%(object)s' skapad.

en: Group '%(object)s' updated.
sv: Grupp '%(object)s' uppdaterad.

en: The group could not be saved due to errors.
sv: Gruppen kunde inte sparas p.g.a. fel.

en: View users in this group
sv: Visa användare i denna grupp

en: Group '%(object)s' deleted.
sv: Grupp '%(object)s' raderad.

en: Delete group
sv: Radera grupp

en: Last login
sv: Senast inloggad

en: Group
sv: Grupp

en: Add a user
sv: Lägg till en användare

en: Users
sv: Användare

en: Username
sv: Användarnamn

en: Admin
sv: Administratör

en: Access level
sv: Behörighetsnivå

en: User '%(object)s' created.
sv: Användare '%(object)s' skapad.

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: User '%(object)s' updated.
sv: Användaren '%(object)s' uppdaterad.

en: The user could not be saved due to errors.
sv: Användaren kunde inte sparas p.g.a. fel.

en: Delete user
sv: Radera användare

en: User '%(object)s' deleted.
sv: Användare '%(object)s' raderad.
