Wagtail - en to cs translation catalogue (54 entries)

en: Parent page
cs: Nadřazená stránka

en: Add %(object)s
cs: Přidat %(object)s

en: Add a new %(object)s
cs: Přidat nový %(object)s

en: Inspect
cs: Prozkoumat

en: Inspect this %(object)s
cs: Prozkoumat  %(object)s

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit this %(object)s
cs: Edituj %(object)s

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete this %(object)s
cs: Přidat %(object)s

en: Unpublish
cs: Zrušit publikaci

en: Unpublish this %(object)s
cs: Zrušit publikaci %(object)s

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy this %(object)s
cs: Kopírovat %(object)s

en: image
cs: obrázek

en: Back to %(model_name)s list
cs: Zpátky na seznam %(model_name)s

en: Choose a parent page
cs: Zvolit rodičovskou stránku

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
cs: %(plural)s mohou být přidány na více míst Vašeho webu. Vyberte, kam má být Vaše nová stránka přidána.

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Saving…
cs: Ukládání…

en: Save
cs: Uložit

en: %(model_name)s could not be deleted
cs: %(model_name)s nemohl být zrušen

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
cs: '%(instance_name)s' je právě odkazován jinými objekty a nemůže (nemohou) být zrušen(y) s ohledem na integritu dat. Nejprve je potřeba odebrat odkazy z těchot objektů; potom to zkuste znova:

en: Go back to listing
cs: Zpět na seznam

en: Yes, delete
cs: Ano, zrušit

en: No, don't delete
cs: Ne, nemazat

en: History
cs: Historie

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
cs: Bohužel nejsou žádná %(name)s, která by odpovídala Vašemu parametru vyhledávání.

en: Search for
cs: Hledat..

en: Search %(name)s
cs: Hledat %(name)s

en: Search
cs: Hledat

en: Download XLSX
cs: Stáhnout XLSX

en: Download CSV
cs: Stáhnout CSV

en: Filter
cs: Filtr

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
cs: Žádná %(name)s zatím nebyla vytvořena. Alespoň něco je potřeba vytvořit, než budete moci přidávat %(name)s:

en: No %(name)s have been created yet.
cs: Žádný(á/é) %(name)s ještě nebyl(a/o) vytvořen(a/o).

en: Pagination
cs: Stránkování

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
cs: Stránka %(current_page)s z %(num_pages)s.

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
cs: %(model_name)s '%(object)s' vytvořeno.

en: The %(object)s could not be created due to errors.
cs:  %(object)s nemohlo být vytvořeno kvůli chybám.

en: New
cs: Nový

en: Create new %(object)s
cs: Vytvořit nový(ou/é) %(object)s

en: Editing
cs: Editování

en: Editing %(object)s
cs: Editování %(object)s

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
cs: %(model_name)s '%(object)s' aktualizováno.

en: The %(object)s could not be saved due to errors.
cs: %(object)s nemohlo být uloženo kvůli chybám.

en: Confirm deletion of %(object)s
cs: Potvrďte smazání %(object)s

en: Are you sure you want to delete this %(object)s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
cs: Jste si jistý/á, že chcete zrušit %(object)s? Jestliže se k tomu vztahují další věci na Vašem webu, mohou být rovněž ovlivněny.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
cs: %(model_name)s '%(object)s' zrušeno.

en: Inspecting
cs: Prohlíží se..

en: Inspecting %(object)s
cs: Prohlíží se %(object)s

en: Action
cs: Akce

en: Date
cs: Datum
