Wagtail - en to cy translation catalogue (57 entries)

en: Wagtail ModelAdmin
cy: ModelGweinyddol Wagtail

en: Parent page
cy: Tudalen rhiant

en: Add %(object)s
cy: Ychwanegu %(object)s

en: Add a new %(object)s
cy: Ychwanegu %(object)s newydd

en: Inspect
cy: Archwilio

en: Inspect this %(object)s
cy: Archwilio %(object)s  hon

en: Edit
cy: Golygu

en: Edit this %(object)s
cy: Golygu %(object)s

en: Delete
cy: Dileu

en: Delete this %(object)s
cy: Dileu %(object)s hon

en: Unpublish
cy: Anghyhoedd

en: Unpublish this %(object)s
cy: Dad-gyhoeddi %(object)s hon

en: Copy
cy: Copio

en: Copy this %(object)s
cy: Copio %(object)s hon

en: image
cy: delwedd

en: Back to %(model_name)s list
cy: Nôl i restr %(model_name)s

en: Choose a parent page
cy: Dewiswch dudalen rhiant

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
cy: Gellir ychwanegu %(plural)s i fwy nag un lle o fewn eich gwefan. Pa un o'r canlynol hoffech chi fod yn rhiant i'ch tudalen newydd?

en: Continue
cy: Parhau

en: Saving…
cy: Cadw…

en: Save
cy: Cadw

en: %(model_name)s could not be deleted
cy: Methwyd dileu %(model_name)s

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
cy: Cyfeirir at '%(instance_name)s' gan wrthrychau eraill ar hyn o bryd, ac ni ellir ei ddileu heb beryglu cywirdeb data. Er mwyn ei ddileu yn llwyddiannus, yn gyntaf tynnwch gyfeiriadau o'r gwrthrychau canlynol, yna ceisiwch eto:

en: Go back to listing
cy: Ewch yn ôl i restru

en: Yes, delete
cy: Ia, dileu

en: No, don't delete
cy: Na, peidiwch a ddileu

en: Last updated
cy: Diweddarwyd diwethaf

en: History
cy: Hanes

en: %(result_count)s out of %(all_count)s
cy: %(result_count)s allan o %(all_count)s

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
cy: Mae'n ddrwg gennym, nid oes %(name)s yn cyfateb i baramedrau eich chwiliad.

en: Search for
cy: Chwilio am

en: Search %(name)s
cy: Chwilio %(name)s

en: Search
cy: Chwilio

en: Download XLSX
cy: Lawrlwythwch XSLX

en: Download CSV
cy: Lawrlwythwch CSV

en: Filter
cy: Hidlydd

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
cy: Does dim %(name)s wedi ei greu eto. Rhaid creu un o'r canlynol cyn y gallwch ychwanegu unrhyw %(name)s:

en: No %(name)s have been created yet.
cy: Does dim %(name)s wedi ei greu eto.

en: Pagination
cy: Tudaleniad

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
cy: Tudalen %(current_page)s o %(num_pages)s.

en: Previous
cy: Blaenorol

en: Next
cy: Nesaf

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
cy: %(model_name)s '%(object)s' wedi'i greu.

en: The %(object)s could not be created due to errors.
cy: Methwyd creu y %(object)s oherwydd gwallau.

en: New
cy: Newydd

en: Create new %(object)s
cy: Creu %(object)s newydd

en: Editing
cy: Golygu

en: Editing %(object)s
cy: Golygu %(object)s

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
cy: %(model_name)s '%(object)s' wedi'i diweddaru.

en: The %(object)s could not be saved due to errors.
cy: Nid oedd modd cadw'r %(object)s oherwydd gwallau.

en: Confirm deletion of %(object)s
cy: Cadarnhau ddileu %(object)s

en: Are you sure you want to delete this %(object)s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
cy: Ydych chi'n siŵr eich bod am ddileu'r %(object)s hwn? Os yw pethau eraill yn eich gwefan yn gysylltiedig ag ef, efallai y byddant yn cael eu heffeithio hefyd.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
cy: %(model_name)s '%(object)s' wedi'i ddileu.

en: Inspecting
cy: Arolygu

en: Inspecting %(object)s
cy: Arolygu %(object)s

en: Action
cy: Gweithred

en: Date
cy: Dyddiad
