Wagtail - en to is_IS translation catalogue (59 entries)

en: Wagtail ModelAdmin
is_IS: Wagtail gagna stjórnborð

en: Parent page
is_IS: Yfirsíða

en: Add %(object)s
is_IS: Bæta við %(object)s

en: Add a new %(object)s
is_IS: Bæta við nýrri %(object)s

en: Inspect
is_IS: Skoða

en: Inspect this %(object)s
is_IS: Skoða þessa %(object)s

en: Edit
is_IS: Breyta

en: Edit this %(object)s
is_IS: Breyta þessu %(object)s

en: Delete
is_IS: Eyða

en: Delete this %(object)s
is_IS: Eyða þessu %(object)s

en: Unpublish
is_IS: Taka úr loftinu

en: Unpublish this %(object)s
is_IS: Taka %(object)s úr loftinu

en: Copy
is_IS: Afrita

en: Copy this %(object)s
is_IS: Afrita þessa %(object)s

en: image
is_IS: mynd

en: Back to %(model_name)s list
is_IS: Til baka í  %(model_name)s lista

en: Choose a parent page
is_IS: Veldu yfirsíðu

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
is_IS: %(plural)s er hægt að vista á fleiri en einum stað á vefnum. Hver eftirtalinna síðna ætti að vera yfirsíða nýju síðunnar?

en: Continue
is_IS: Áfram

en: Saving…
is_IS: Vista…

en: Save
is_IS: Vista

en: %(model_name)s could not be deleted
is_IS: ekki tókst að eyða %(model_name)s

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
is_IS: '%(instance_name)s' er tengdur öðrum hlutum á síðunni, og er því ekki hægt að eyða án þess að valda vandræðum. Til að eyða því þá þarf að byrja á að fjarlægja tengsl við eftirfarandi hluti og reyna svo aftur:

en: Go back to listing
is_IS: Til baka í lista

en: Yes, delete
is_IS: Já, eyða

en: No, don't delete
is_IS: Nei, ekki eyða

en: By %(filter_title)s
is_IS:  Eftir %(filter_title)s

en: Last updated
is_IS: Síðast uppfært

en: History
is_IS: Saga

en: %(result_count)s out of %(all_count)s
is_IS: %(result_count)s af %(all_count)s

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
is_IS: Því miður þá eru engin %(name)s sem passa við leitarstrenginn.

en: Search for
is_IS: Leita að

en: Search %(name)s
is_IS: Leita að %(name)s

en: Search
is_IS: Leita

en: Download XLSX
is_IS: Sækja XLSX

en: Download CSV
is_IS: Sækja CSV

en: Filter
is_IS: Sía

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
is_IS: Engin %(name)s hafa enn verið búin til. Búa þarf til eitt af eftirfarandi áður en hægt er að búa til %(name)s:

en: No %(name)s have been created yet.
is_IS: Engin %(name)s hafa verið búin til enn.

en: Why not <a href="%(url)s">add one</a>?
is_IS: Því ekki að <a href="%(url)s">búa til eina</a>?

en: Pagination
is_IS: Síðuskipting

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
is_IS: Síða %(current_page)s af %(num_pages)s.

en: Previous
is_IS: Fyrra

en: Next
is_IS: Næsta

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
is_IS: %(model_name)s '%(object)s' búið til.

en: The %(object)s could not be created due to errors.
is_IS: Ekki var hægt að búa til %(object)s þar sem það stóðst ekki villuprófanir

en: New
is_IS: Ný

en: Create new %(object)s
is_IS: Búa til nýja %(object)s

en: Editing
is_IS: Breyti

en: Editing %(object)s
is_IS: Breyti %(object)s

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
is_IS: %(model_name)s '%(object)s' uppfært.

en: The %(object)s could not be saved due to errors.
is_IS: Ekki var hægt að vista %(object)s þar sem það stóðst ekki villuprófanir

en: Confirm deletion of %(object)s
is_IS: Staðfesta eyðingu á %(object)s

en: Are you sure you want to delete this %(object)s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
is_IS: Ertu viss um að þú viljir eyða þessu %(object)s? Ef aðrir hlutir á síðunni eru háðir þessu þá gæti þetta haft áhrif á þá.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
is_IS: %(model_name)s '%(object)s' eytt.

en: Inspecting
is_IS: Skoða

en: Inspecting %(object)s
is_IS: Skoða %(object)s

en: Action
is_IS: Aðgerð

en: Date
is_IS: Dagsetning
