Wagtail - en to pt_BR translation catalogue (57 entries)

en: Parent page
pt_BR: Página raíz

en: Add %(object)s
pt_BR: Adicionar %(object)s

en: Add a new %(object)s
pt_BR: Adicionar um novo %(object)s

en: Inspect
pt_BR: Inspecionar

en: Inspect this %(object)s
pt_BR: Inspecionando este %(object)s

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit this %(object)s
pt_BR: Editar este %(object)s

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete this %(object)s
pt_BR: Remover este %(object)s

en: Unpublish
pt_BR: Despublicar

en: Unpublish this %(object)s
pt_BR: Despublicar este %(object)s

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy this %(object)s
pt_BR: Copiar este %(object)s

en: image
pt_BR: imagem

en: Choose a parent page
pt_BR: Escolha uma página raíz

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
pt_BR: %(plural)s pode ser adicionado a mais de um lugar dentro do seu site. Qual das seguintes é que gostaria de ser a raíz da sua nova página?

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Saving…
pt_BR: Salvando…

en: Save
pt_BR: Salvar

en: %(model_name)s could not be deleted
pt_BR: %(model_name)s não pode ser excluído

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
pt_BR: '%(instance_name)s' é atualmente referenciada por outros objetos, e não pode ser excluído, sem comprometer a integridade dos dados. Para excluí-lo com sucesso, em primeiro lugar remover referências a partir dos seguintes objetos, em seguida, tente novamente:

en: Go back to listing
pt_BR: Voltar a listagem

en: Yes, delete
pt_BR: Sim, exclua

en: No, don't delete
pt_BR: Não, não apague

en: By %(filter_title)s
pt_BR:  Por %(filter_title)s

en: Last updated
pt_BR: Última atualização

en: History
pt_BR: Histórico

en: %(result_count)s out of %(all_count)s
pt_BR: %(result_count)s fora de %(all_count)s

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
pt_BR: Desculpe, não há %(name)s que satisfazem os seus parâmetros de pesquisa.

en: Search for
pt_BR: Procurar por

en: Search %(name)s
pt_BR: Pesquisa %(name)s

en: Search
pt_BR: Busca

en: Download XLSX
pt_BR: Baixar XLSX

en: Download CSV
pt_BR: Baixar CSV

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
pt_BR: Nenhum %(name)s foi criado ainda. Uma das seguintes opções deve ser criado antes de adicionar qualquer %(name)s:

en: No %(name)s have been created yet.
pt_BR: Nenhum %(name)s foi criado ainda.

en: Why not <a href="%(url)s">add one</a>?
pt_BR: Porque não <a href="%(url)s">criar uma</a>?

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
pt_BR: Página %(current_page)s de %(num_pages)s.

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' criado.

en: The %(object)s could not be created due to errors.
pt_BR: O %(object)s não pode ser criado devido a erros.

en: New
pt_BR: Adicionar

en: Create new %(object)s
pt_BR: Adicionar novo %(object)s

en: Editing
pt_BR: Editando

en: Editing %(object)s
pt_BR: Editando %(object)s

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' atualizado.

en: The %(object)s could not be saved due to errors.
pt_BR: O %(object)s não pôde ser salvo devido a erros.

en: Confirm deletion of %(object)s
pt_BR: Confirmar a exclusão de %(object)s

en: Are you sure you want to delete this %(object)s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
pt_BR: Tem certeza de que quer apagar este %(object)s? Se outras coisas em seu site estão relacionadas a ele, eles também podem ser afetados.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
pt_BR: %(model_name)s '%(object)s' excluído.

en: Inspecting
pt_BR: Inspecionando

en: Inspecting %(object)s
pt_BR: Inspecionando %(object)s

en: Action
pt_BR: Ação

en: Date
pt_BR: Data
