Wagtail - en to uk translation catalogue (56 entries)

en: Parent page
uk: Батьківська сторінка

en: Add %(object)s
uk: Додати %(object)s

en: Add a new %(object)s
uk: Додати %(object)s

en: Inspect
uk: Переглянути

en: Inspect this %(object)s
uk: Дослідити %(object)s

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit this %(object)s
uk: Редагувати %(object)s

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete this %(object)s
uk: Видалити %(object)s

en: Unpublish
uk: Зняти з публікації

en: Unpublish this %(object)s
uk: Зняти з публікації %(object)s

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy this %(object)s
uk: Копіювати %(object)s

en: image
uk: зображення

en: Back to %(model_name)s list
uk: Назад до %(model_name)s списку

en: Choose a parent page
uk: Оберіть батьківську сторінку

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
uk: %(plural)s можуть бути додані до більш ніж однієї локації вашого сайту. Що з нижче перечисленого буде батьківським об'єктом вашої нової сторінки?

en: Continue
uk: Продовжити

en: Saving…
uk: Йде зберігання...

en: Save
uk: Зберегти

en: %(model_name)s could not be deleted
uk: %(model_name)s не може бути видалено

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
uk: На '%(instance_name)s' зараз вказують декілька об'єктів і його видалення порушить цілісність даних. Для того, щоб успішно видалити цей об'єкт, спочатку заберіть посилання з цих об'єктів, а потім спробуйте знову:

en: Go back to listing
uk: Повернутися назад до списку

en: Yes, delete
uk: Так, видалити

en: No, don't delete
uk: Ні, не видаляти

en: Last updated
uk: Востаннє оновлено

en: History
uk: Історія змін

en: %(result_count)s out of %(all_count)s
uk: %(result_count)s з %(all_count)s

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
uk: Вибачте, немає %(name)s, що збігаються з вашими пошуковими параметрами.

en: Search for
uk: Шукати на

en: Search %(name)s
uk: Шукати %(name)s

en: Search
uk: Пошук

en: Download XLSX
uk: Завантажити XLSX

en: Download CSV
uk: Завантажити CSV

en: Filter
uk: Фільтр

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
uk: Жодного %(name)s ще не було створено. Перед додаванням будь якого %(name)s має бути спочатку створено щось із цього:

en: No %(name)s have been created yet.
uk: Жодних %(name)s ще не було створено.

en: Pagination
uk: Пагінація

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
uk: Сторінка %(current_page)s з %(num_pages)s.

en: Previous
uk: Назад

en: Next
uk: Далі

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
uk: %(model_name)s '%(object)s' створено.

en: The %(object)s could not be created due to errors.
uk: %(object)s не може бути створено через помилки.

en: New
uk: Новий

en: Create new %(object)s
uk: Створити новий %(object)s

en: Editing
uk: Редагування

en: Editing %(object)s
uk: Редагування %(object)s

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
uk: %(model_name)s '%(object)s' оновлено.

en: The %(object)s could not be saved due to errors.
uk: %(object)s не може бути збережено через помилки.

en: Confirm deletion of %(object)s
uk: Схваліть видалення %(object)s

en: Are you sure you want to delete this %(object)s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити %(object)s? Якщо є інші пов'язані сутності, то це також може їх зачепити.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
uk: %(model_name)s '%(object)s' видалено.

en: Inspecting
uk: Перегляд

en: Inspecting %(object)s
uk: Перегляд %(object)s

en: Action
uk: Дія

en: Date
uk: Дата
