Wagtail - en to hu translation catalogue (54 entries)

en: Wagtail forms
hu: Űrlapok

en: Date from
hu: Dátumtól

en: Date to
hu: Dátumig

en: There is another field with the label %(label_name)s, please change one of them.
hu: Már van egy mező ezzel a címkével: %(label_name)s, kérjük változtassa meg valamelyiket!

en: Single line text
hu: Egysoros szöveg

en: Multi-line text
hu: Többsoros szöveg

en: Email
hu: E-mail

en: Number
hu: Szám

en: Checkbox
hu: Pipálós négyzet

en: Checkboxes
hu: Pipálós négyzetek

en: Drop down
hu: Legördülő

en: Multiple select
hu: Több kijelölős

en: Radio buttons
hu: Rádió gombok

en: Date
hu: Dátum

en: Date/time
hu: Dátum/idő

en: Hidden field
hu: Rejtett mező

en: submit time
hu: Beküldés ideje

en: form submission
hu: Form beküldés

en: form submissions
hu: űrlap beküldések

en: name
hu: név

en: Safe name of the form field, the label converted to ascii_snake_case
hu: Biztonságos név a mezőnek, a megjelenített elnevezés konvertálva

en: label
hu: címke

en: The label of the form field
hu: A mező címkéje

en: field type
hu: mező típusa

en: required
hu: szükséges

en: choices
hu: választás

en: Comma or new line separated list of choices. Only applicable in checkboxes, radio and dropdown.
hu: Vesszővel vagy sortöréssel elválasztott lista a lehetőségekkel. Csak pipálós négyzeteknél, rádió gomboknál és legördülő listáknál alkalmazható.

en: default value
hu: alapértelmezett érték

en: Default value. Comma or new line separated values supported for checkboxes.
hu: Alapméretezett érték. Vesszővel vagy sortöréssel elválasztott lista a pipálós negyzeteknek.

en: help text
hu: segítő szöveg

en: Submission date
hu: Beküldés dátuma

en: Form
hu: Űrlap

en: Landing page
hu: Eredmény oldal

en: to address
hu: címzett

en: Optional - form submissions will be emailed to these addresses. Separate multiple addresses by comma.
hu: Opcionális - a beküldött adatok el lesznek küldve emailben ezekre a címekre. Az egyes címeket vesszővel kell elválasztani.

en: from address
hu: feladó címe

en: subject
hu: tárgy

en: %(model_name)s submissions
hu: %(model_name)s adatsor

en: Delete form data %(title)s
hu: %(title)störlése

en: Delete form data
hu: Űrlap adat törlése

en: Are you sure you want to delete this form submission? | Are you sure you want to delete these form submissions?
hu[0]: Biztosan törölni szeretné ezt az űrlap beküldést?
hu[1]: Biztosan törölni szeretné ezeket az űrlap beküldéseket?

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete selected submissions
hu: Kiválasztott beküldések törlése

en: There have been no submissions of the '%(title)s' form.
hu: Nincs még beküldött adat ehhez az űrlaphoz: '%(title)s'.

en: Total submissions
hu: Összes beküldés

en: Latest submission
hu: Legfrissebb beküldés

en: Submissions of %(form_title)s
hu: %(form_title)s beküldött adatai

en: Page type
hu: Oldal típusa

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Title
hu: Cím

en: Origin
hu: Eredet

en: Pages
hu: Oldalak

en: One submission has been deleted. | %(count)d submissions have been deleted.
hu[0]: A beküldés sikeresen törölve.
hu[1]: %(count)d beküldés sikeresen törölve.

en: Form data
hu: Űrlap adatai
