Wagtail - en to it translation catalogue (12 entries)

en: Wagtail table block
it: Blocco tabella Wagtail

en: Row header
it: Intestazione di riga

en: Table headers
it: Intestazioni tabella

en: Display the first row as a header
it: Visualizza la prima riga come intestazione.

en: Display the first column as a header
it: Visualizza la prima colonna come intestazione.

en: Column header
it: Intestazione colonna

en: Display the first row AND first column as headers
it: Visualizza la prima riga E la prima colonna come intestazioni

en: No headers
it: Nessuna intestazione

en: Which cells should be displayed as headers?
it: Quali celle dovrebbero essere visualizzate come intestazioni?

en: Table caption
it: Didascalia

en: A heading that identifies the overall topic of the table, and is useful for screen reader users.
it: Un'intestazione che identifica l'argomento generale della tabella, utile agli utenti dotati di screen reader.

en: Table
it: Tabella
