Wagtail - en to ar translation catalogue (89 entries)

en: Wagtail images
ar: صور

en: Alt text
ar: نص للمساعدة

en: Supported formats: %(supported_formats)s. Maximum filesize: %(max_upload_size)s.
ar: الصيغ المدعومة:%(supported_formats)s. حجم الملف الأقصى:%(max_upload_size)s .

en: Supported formats: %(supported_formats)s.
ar: الصيغ المدعومة:%(supported_formats)s.

en: Not a supported image format. Supported formats: %(supported_formats)s.
ar: ليس صيغة صورة مدعومة. الصيغ المدعومة:%(supported_formats)s.

en: This file is too big (%(file_size)s). Maximum filesize %(max_filesize)s.
ar: هذا الملف كبير جدًا (%(file_size)s). حجم الملف الأقصى %(max_filesize)s .

en: This file is too big. Maximum filesize %(max_filesize)s.
ar: هذا الملف كبير للغاية. حجم الملف الأقصى %(max_filesize)s .

en: Full width
ar: العرض الكامل

en: Left-aligned
ar: محاذاة لليسار

en: Right-aligned
ar: محاذاة لليمين

en: Collection
ar: مجموعة

en: Filter
ar: ارسح

en: Original size
ar: الحجم الأصلي

en: Resize to width
ar: أعد الحجم للاتساع

en: Resize to height
ar: أعد الحجم للارتفاع

en: Resize to min
ar: أعد الحجم للأصغر

en: Resize to max
ar: أعد الحجم للأكير

en: Resize to fill
ar: أعد الحجم للامتلاء

en: Width
ar: عرض

en: Height
ar: ارتفاع

en: Closeness
ar: مقربة

en: Add
ar: اضف

en: Add/edit images you own
ar: إضافة / تحرير الصور التي تملكها

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit any image
ar: تحرير أي صورة

en: Choose
ar: اختر

en: title
ar: عنوان

en: file
ar: ملف

en: description
ar: وصف

en: width
ar: عرض

en: height
ar: ارتفاع

en: created at
ar: أنشئت في

en: uploaded by user
ar: رفع عن طريق المستخدم

en: tags
ar: العلامات الدالة

en: image
ar: صورة

en: images
ar: صور

en: Are you sure you want to delete this image? | Are you sure you want to delete these images?
ar[0]: هل أنت متأكد من حذف هذه الصورة؟
ar[1]: هل أنت متأكد من حذف هذه الصورة؟
ar[2]: هل أنت متأكد من حذف هاتين الصورتين؟
ar[3]: هل أنت متأكد من حذف هذه الصور؟
ar[4]: هل أنت متأكد من حذف هذه الصور؟
ar[5]: هل أنت متأكد من حذف هذه الصور؟

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
ar[0]: تم استخدامه %(usage_count)sمرة
ar[1]: تم استخدامه %(usage_count)s مرة
ar[2]: تم استخدامه %(usage_count)s مرة
ar[3]: تم استخدامه %(usage_count)s مرة
ar[4]: تم استخدامه %(usage_count)s مرة
ar[5]: تم استخدامه %(usage_count)s مرة

en: Yes, delete
ar: نعم احذف

en: No, don't delete
ar: لا, لا تذف

en: Popular tags
ar: علامات دالة شائعة

en: New
ar: جديد

en: Latest images
ar: احد الصور

en: Select %(title)s
ar: إختر %(title)s

en: Choose a format
ar: اختر شكلا

en: Insert image
ar: أدخل صورة

en: Change image file:
ar: غير ملف الصورة

en: Add an image
ar: أضف صورة

en: Uploading…
ar: يتم الرفع…

en: Upload
ar: انقل إلى الحاسوب

en: URL Generator
ar: مولد URL

en: (optional)
ar: (إختياري)

en: Current focal point shown
ar: تظهر نقطة التركز الجارية

en: Remove focal area
ar: إزالة المنطقة البؤرية

en: Max dimensions
ar: أوسع الأيعاد

en: Filesize
ar: حجم الملف

en: File not found
ar: الملف غير موجود

en: Usage
ar: استعمال

en: Sorry, no images match "<em>%(query_string)s</em>"
ar: عذرًا ، لا توجد صور تطابق "<em>%(query_string)s</em>"

en: You haven't uploaded any images in this collection. Why not <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">upload one now</a>?
ar: لم تحمِّل أي صور في هذه المجموعة. لماذا لا <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">تحمل واحد الآن</a>؟

en: You haven't uploaded any images. Why not <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">upload one now</a>?
ar: لم تحمِّل أي صور. لماذا لا <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">تحمل واحد الآن</a>؟

en: Preview
ar: نظر مقدم

en: URL
ar: الرابط

en: Add multiple images
ar: أضف صور غديدة

en: Drag and drop images into this area to upload immediately.
ar: اسحب صورا وأدخلها في هذه المنطقة  لإدخالها في الحاسوب فورا

en: Or choose from your computer
ar: أو اختر من حاسوبك

en: Add to collection:
ar: إضافة إلى المجموعة:

en: Upload successful. Please update this image with a more appropriate title, if necessary. You may also delete the image completely if the upload wasn't required.
ar: عملية الإدخال في الحاسوب ناجحة.  من فضلك جدد هذه الصورة وعنوان أكثر مناسبة إذا يلزم. ومن الممكن حذق الصورة كاملاإذا لم تكن عملية الإدخال واجبا.

en: Sorry, upload failed.
ar: متأسف! فشلت عملية الرفع

en: Server Error
ar: خطأ في الخادم

en: Image updated.
ar: تم تحديث الصورة.

en: Image permissions
ar: أذونات الصور

en: Add an image permission
ar: إضافة إذن صورة

en: Delete
ar: احذف

en: Choose an image
ar: اختر صورة

en: Choose another image
ar: اختر صورة أخرى

en: Edit this image
ar: حرر هذه الصورة

en: Images
ar: صور

en: The image could not be saved due to errors.
ar: حفظ الصورة مستحيل بسبب أحطاء

en: Image '%(image_title)s' updated.
ar: تم تحديث الصورة %(image_title)s.

en: The source image file could not be found. Please change the source or delete the image.
ar: الصورة الأصلية غير موجودة..  من فضلك غير الأصل أو احذف الصورة

en: Delete image
ar: احذف صورة

en: Image '%(image_title)s' deleted.
ar: الصورة "%(image_title)s" محذوفة.

en: The image could not be created due to errors.
ar: إنشاء الصورة مستخيل بسبب أخطاء

en: Image '%(image_title)s' added.
ar: تمت إضافة صورة '%(image_title)s'.

en: Add images
ar: أضف صور

en: Image
ar: صورة

en: %(count)s image | %(count)s images
ar[0]: صورة %(count)s
ar[1]: صورة %(count)s
ar[2]: صور %(count)s
ar[3]: صورة %(count)s
ar[4]: صور %(count)s
ar[5]: صور %(count)s

en: Change image
ar: تغير الصورة
