Wagtail - en to sv translation catalogue (140 entries)

en: Wagtail images
sv: Wagtail bilder

en: Image is decorative
sv: Bilden är dekorativ

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: Please add some alt text for your image or mark it as decorative
sv: Vänligen lägg till alternativ text för din bild eller markera den som dekorativ

en: Supported formats: %(supported_formats)s. Maximum filesize: %(max_upload_size)s.
sv: Format som stöds: %(supported_formats)s. Maximal filstorlek: %(max_upload_size)s.

en: Supported formats: %(supported_formats)s.
sv: Format som stöds: %(supported_formats)s.

en: Not a supported image format. Supported formats: %(supported_formats)s.
sv: Bildformatet stöds inte. Format som stöds: %(supported_formats)s.

en: Not a valid .%(extension)s image. The extension does not match the file format (%(image_format)s)
sv: Inte en giltig .%(extension)s bild. Denna filändelse matchar inte filformatet (%(image_format)s)

en: This file is too big (%(file_size)s). Maximum filesize %(max_filesize)s.
sv: Filen är för stor (%(file_size)s). Maximal filstorlek %(max_filesize)s.

en: This file has too many pixels (%(num_pixels)s). Maximum pixels %(max_pixels_count)s.
sv: Filen har för hög upplösning (%(num_pixels)s). Maximal upplösning: %(max_pixels_count)s.

en: This file is too big. Maximum filesize %(max_filesize)s.
sv: Filen är för stor. Maximal filstorlek %(max_filesize)s.

en: Full width
sv: Full bredd

en: Left-aligned
sv: Vänsterjusterad

en: Right-aligned
sv: Högerjusterad

en: Collection
sv: Samling

en: Original size
sv: Originalstorlek

en: Resize to width
sv: Ändra storlek till bredden

en: Resize to height
sv: Ändra storleken till höjden

en: Resize to min
sv: Ändra storlek till min

en: Resize to max
sv: Ändra storleken till max

en: Resize to fill
sv: Ändra storleken till att fylla

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Closeness
sv: Närhet

en: Add
sv: Lägg till

en: Add/edit images you own
sv: Lägg till/redigera bilder du äger

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit any image
sv: Redigera alla bilder

en: Choose
sv: Välj

en: Select images in choosers
sv: Markera bilder i väljare

en: title
sv: titel

en: file
sv: fil

en: description
sv: beskrivning

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: created at
sv: skapad vid

en: uploaded by user
sv: uppladdad av användare

en: tags
sv: taggar

en: image
sv: bild

en: images
sv: bilder

en: Add tags to 1 image | Add tags to %(counter)s images
sv[0]: Lägg till taggar på 1 bild
sv[1]: Lägg till taggar på %(counter)s bilder

en: Add tags to images
sv: Lägg till taggar på bilder

en: Are you sure you want to tag the following image? | Are you sure you want to tag the following images?
sv[0]: Är du säker på att du vill lägga till tagg på följande bild?
sv[1]: Är du säker på att du vill lägga till tagg på följande bilder?

en: You don't have permission to add tags to this image | You don't have permission to add tags to these images
sv[0]: Du saknar rättigheter att lägga till taggar på denna bild
sv[1]: Du saknar rättigheter att lägga till taggar på dessa bilder

en: Yes, add
sv: Ja, lägg till

en: No, don't add
sv: Nej, lägg inte till

en: Add 1 image to new collection | Add %(counter)s images to new collection
sv[0]: Lägg till 1 bild till ny samling
sv[1]: Lägg till %(counter)sbilder till ny samling

en: Add images to collection
sv: Lägg till bilder i samling

en: Are you sure you want to add the following image to the selected collection? | Are you sure you want to add the following images to the selected collection?
sv[0]: Är du säker på att du vill lägga till följande bild i den valda samlingen?
sv[1]: Är du säker på att du vill lägga till följande bilder i den valda samlingen?

en: You don't have permission to add this image to a collection | You don't have permission to add these images to a collection
sv[0]: Du saknar rättigheter att lägga till denna bild till samling
sv[1]: Du saknar rättigheter att lägga till dessa bilder till samling

en: Delete 1 image | Delete %(counter)s images
sv[0]: Radera 1 bild
sv[1]: Radera %(counter)s bilder

en: Delete images
sv: Radera bilder

en: Are you sure you want to delete this image? | Are you sure you want to delete these images?
sv[0]: Är du säker på att du vill radera denna bild?
sv[1]: Är du säker på att du vill radera dessa bilder?

en: Used %(usage_count)s time | Used %(usage_count)s times
sv[0]: Använd %(usage_count)s gång
sv[1]: Använd %(usage_count)s gånger

en: You don't have permission to delete this image | You don't have permission to delete these images
sv[0]: Du saknar rättigheter att radera denna bild
sv[1]: Du saknar rättigheter att radera dessa bilder

en: Yes, delete
sv: Ja, radera

en: No, don't delete
sv: Nej, radera inte

en: Popular tags
sv: Populära taggar

en: Upload successful. However, your new image seems to be a duplicate of an existing image. You may delete it if it wasn't required.
sv: Uppladdning lyckades. Din nya bild verkar dock vara en dubblett av denna befintliga bild. Du kan radera den om den inte krävs.

en: Existing
sv: Existerande

en: New
sv: Ny

en: Use new image
sv: Använd ny bild

en: Use existing and delete new
sv: Använd existerande och radera ny

en: Latest images
sv: Senaste bilder

en: Select %(title)s
sv: Välj %(title)s

en: You haven't uploaded any images in this collection.
sv: Du har inte laddat upp några bilder i denna samling

en: You haven't uploaded any images.
sv: Du har inte laddat upp några bilder.

en: Why not <a class="upload-one-now" href="#tab-upload" data-tab-trigger>upload one now</a>?
sv: Varför inte <a class="upload-one-now" href="#tab-upload" data-tab-trigger>ladda upp en nu</a>?

en: Choose a format
sv: Välj ett format

en: Insert image
sv: Lägg in bild

en: Change image file:
sv: Byt bildfil:

en: Add an image
sv: Lägg till en bild

en: Uploading…
sv: Laddar upp…

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Keep new image
sv: Behåll ny bild

en: Delete new image
sv: Radera ny bild

en: Image focal point
sv: Bildens brännpunkt

en: URL Generator
sv: URL-Generator

en: Focal point
sv: Brännpunkt

en: (optional)
sv: (valfritt)

en: To define this image's most important region, drag a box over the image above.
sv: För att definiera den här bildens viktigaste område, dra en ruta över bilden ovan.

en: Current focal point shown
sv: Den nuvarande brännpunkten visas

en: Remove focal area
sv: Ta bort brännpunkt

en: Max dimensions
sv: Maximala dimensioner

en: Filesize
sv: Filstorlek

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Usage
sv: Användning

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Select all images in listing
sv: Välj alla bilder i listan

en: Sorry, no images match "<em>%(query_string)s</em>"
sv: Ledsen, inga bilder matchar <em>"%(query_string)s"</em>

en: You haven't uploaded any images in this collection. Why not <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">upload one now</a>?
sv: Du har inte laddat upp några bilder till den här samlingen. Varför inte <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">ladda upp en nu</a>?

en: You haven't uploaded any images. Why not <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">upload one now</a>?
sv: Du har inte laddat upp några bilder  Varför inte <a href="%(wagtailimages_add_image_url)s">ladda upp en nu</a>?

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Image URL
sv: Bild URL

en: Copy URL
sv: Kopiera URL

en: Copied to clipboard
sv: Kopierad till utklipp

en: Copying to clipboard failed
sv: Kopiering till urklipp misslyckades

en: Add multiple images
sv: Lägg till flera bilder

en: Drag and drop images into this area to upload immediately.
sv: Dra och släpp bilder inom det här området för att ladda upp direkt.

en: Or choose from your computer
sv: Eller välj från din dator

en: Add to collection:
sv: Lägg till i samling:

en: Upload successful. Please update this image with a more appropriate title, if necessary. You may also delete the image completely if the upload wasn't required.
sv: Uppladdningen lyckades. Vänligen uppdatera den här bilden med en mer lämplig titel, om nödvändigt. Du kan också ta bort bilden helt och hållet om uppladdningen inte var nödvändig.

en: Upload successful. However, your new image seems to be a duplicate of this existing image. You may delete it if it wasn't required.
sv: Uppladdning lyckades. Din nya bild verkar dock vara en dubblett av denna befintliga bild. Du kan radera den om den inte krävs.

en: Sorry, upload failed.
sv: Ledsen, uppladdningen misslyckades.

en: Server Error
sv: Serverfel

en: Report this error to your website administrator with the following information:
sv: Rapportera detta fel till din webbplatsadministratör med följande information:

en: Image updated.
sv: Bilden uppdaterades.

en: Image permissions
sv: Bildrättigheter

en: Add an image permission
sv: Lägg till en bildrättighet

en: Tags
sv: Taggar

en: Tag
sv: Tagg

en: Add tags to the selected images
sv: Lägg till taggar på valda bilder

en: New tags have been added to %(num_parent_objects)d image | New tags have been added to %(num_parent_objects)d images
sv[0]: Nya taggar har lags till %(num_parent_objects)d bild
sv[1]: Nya taggar har lagts till %(num_parent_objects)d bilder

en: Add to collection
sv: Lägg till i samling

en: Add selected images to collection
sv: Lägg till valda bilder till samling

en: %(num_parent_objects)d image has been added to %(collection)s | %(num_parent_objects)d images have been added to %(collection)s
sv[0]: %(num_parent_objects)d bilder har lagts till %(collection)s
sv[1]: %(num_parent_objects)d bilder har lagts till %(collection)s

en: Delete
sv: Radera

en: Delete selected images
sv: Radera valda bilder

en: %(num_parent_objects)d image has been deleted | %(num_parent_objects)d images have been deleted
sv[0]: %(num_parent_objects)d bild har raderats
sv[1]: %(num_parent_objects)d bilder har raderats

en: Choose an image
sv: Välj en bild

en: Choose another image
sv: Välj en annan bild

en: Edit this image
sv: Redigera denna bild

en: Newest
sv: Senaste

en: Oldest
sv: Äldsta

en: Title: (A -> Z)
sv: Titel: (A -> Ö)

en: Title: (Z -> A)
sv: Titel: (Ö -> A)

en: File size: (low to high)
sv: Filstorlek: (låg till hög)

en: File size: (high to low)
sv: Filstorlek: (hög till låg)

en: Images
sv: Bilder

en: The image could not be saved due to errors.
sv: Bilden kunde inte sparas p.g.a. fel.

en: Image '%(image_title)s' updated.
sv: Bild '%(image_title)s' uppdaterades.

en: The source image file could not be found. Please change the source or delete the image.
sv: Filen för originalbilden kunde inte hittas. Vänligen ändra filen eller ta bort bilden.

en: Delete image
sv: Radera bild

en: Image '%(image_title)s' deleted.
sv: Bild '%(image_title)s' raderad.

en: The image could not be created due to errors.
sv: Bilden kunde inte skapas p.g.a. fel.

en: Image '%(image_title)s' added.
sv: Bild '%(image_title)s' lades till.

en: Add images
sv: Lägg till bilder

en: Image
sv: Bild

en: %(count)s image | %(count)s images
sv[0]: %(count)s bild
sv[1]: %(count)s bilder

en: Change image
sv: Ändra bild
