Wagtail - en to fr translation catalogue (55 entries)

en: Wagtail ModelAdmin
fr: ModelAdmin Wagtail

en: Parent page
fr: Page parente

en: Add %(object)s
fr: Ajouter un(e) %(object)s

en: Add a new %(object)s
fr: Ajouter un(e) autre %(object)s

en: Inspect
fr: Inspecter

en: Inspect this %(object)s
fr: Inspecter ce/cette %(object)s

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit this %(object)s
fr: Modifier ce/cette %(object)s

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete this %(object)s
fr: Supprimer ce %(object)s

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Unpublish this %(object)s
fr: Dépublier ce/cette %(object)s

en: Copy
fr: Copier

en: Copy this %(object)s
fr: Copier ce %(object)s

en: Back to %(model_name)s list
fr: Retourner à la liste de %(model_name)s

en: Choose a parent page
fr: Choisir une page parente

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
fr: %(plural)s peut être ajouté à plusieurs endroits de votre site. Laquelle des pages suivantes souhaitez vous avoir comme parente de votre nouvelle page ?

en: Continue
fr: Continuer

en: Saving…
fr: Enregistrement…

en: Save
fr: Enregistrer

en: %(model_name)s could not be deleted
fr: %(model_name)s ne peut pas être supprimé

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
fr: « %(instance_name)s » est actuellement référencé par d'autres objets, et ne peut être supprimé sans compromettre l'intégrité des données. Pour le supprimer avec succès, retirez en premier les références depuis les objets suivants, puis essayez à nouveau :

en: Go back to listing
fr: Retourner à la liste

en: Yes, delete
fr: Oui, supprimer

en: No, don't delete
fr: Non, ne pas supprimer

en: By %(filter_title)s
fr: Par %(filter_title)s

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: History
fr: Historique

en: %(result_count)s out of %(all_count)s
fr: %(result_count)s sur %(all_count)s

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
fr: Désolé, il n'y a aucun(e) %(name)s correspondant à vos paramètres de recherche.

en: Search for
fr: Rechercher

en: Search %(name)s
fr: Rechercher %(name)s

en: Search
fr: Rechercher

en: Download XLSX
fr: Télécharger en XLSX

en: Download CSV
fr: Télécharger en CSV

en: Filter
fr: Filtrer

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
fr: Aucun %(name)s n'a été créé pour l'instant. L'un des suivants doit être créé avant de pouvoir ajouter un %(name)s :

en: No %(name)s have been created yet.
fr: Aucun %(name)s n'a été créé(e) pour l'instant.

en: Why not <a href="%(url)s">add one</a>?
fr: Pourquoi ne pas en <a href="%(url)s">ajouter un(e)</a> ?

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
fr: Page %(current_page)s sur %(num_pages)s.

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
fr: %(model_name)s « %(object)s » créé(e).

en: The %(object)s could not be created due to errors.
fr: Le/la %(object)s ne peut être créé(e) du fait d'erreurs.

en: New
fr: Nouveau

en: Create new %(object)s
fr: Créer un(e) autre %(object)s

en: Editing
fr: Modification

en: Editing %(object)s
fr: Modification de %(object)s

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
fr: %(model_name)s « %(object)s » modifié(e).

en: The %(object)s could not be saved due to errors.
fr: Le/la %(object)s ne peut être enregistré(e) du fait d'erreurs.

en: Confirm deletion of %(object)s
fr: Confirmer la suppression de %(object)s

en: Are you sure you want to delete this %(object)s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce/cette %(object)s ? Si d'autres éléments de votre site y sont liés, il se peut qu'ils soient également affectés.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
fr: %(model_name)s « %(object)s » supprimé(e).

en: Inspecting
fr: Inspection

en: Inspecting %(object)s
fr: Inspection de ce/cette %(object)s
