Wagtail - en to hu translation catalogue (58 entries)

en: Parent page
hu: Szülő oldal

en: Add %(object)s
hu: %(object)s hozzáadása

en: Add a new %(object)s
hu: Új %(object)s hozzáadása

en: Inspect
hu: Vizsgálat

en: Inspect this %(object)s
hu: %(object)s vizsgálata

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit this %(object)s
hu: %(object)s szerkesztése

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete this %(object)s
hu: %(object)s törlése

en: Unpublish
hu: Visszavonás

en: Unpublish this %(object)s
hu: %(object)s visszavonása

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy this %(object)s
hu: %(object)s másolása

en: image
hu: kép

en: Back to %(model_name)s list
hu: Vissza a(z) %(model_name)s listához

en: Choose a parent page
hu: Válasszon szülő oldalt

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
hu: A(z) %(plural)s tartalmak több helyre is hozzáadhatóak. A következők közül melyik legyen az új oldal szülő oldala?

en: Continue
hu: Folytatás

en: Saving…
hu: Mentés folyamatban...

en: Save
hu: Mentés

en: %(model_name)s could not be deleted
hu: A(z) %(model_name)s nem törölhető

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
hu: A(z) '%(instance_name)s' jelenleg kapcsolatban van más rekordokkal, és nem lehet törölni az adatok integritásának megsértése nélkül. A törléshez előbb távolítsa el a hivatkozásokat a következő rekordokból, majd próbálja újra:

en: Go back to listing
hu: Vissza a listához

en: Yes, delete
hu: Igen, törlés

en: No, don't delete
hu: Nem, ne töröljük

en: By %(filter_title)s
hu: ez alapján: %(filter_title)s

en: Last updated
hu: Utolsó frissítés

en: History
hu: Történet

en: %(result_count)s out of %(all_count)s
hu: %(result_count)s / %(all_count)s

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
hu: Sajnáljuk de nincs %(name)s, amelyik megfelelne a keresési feltételeknek.

en: Search for
hu: Keresés:

en: Search %(name)s
hu: %(name)s keresés

en: Search
hu: Keresés

en: Download XLSX
hu: XLSX letöltése

en: Download CSV
hu: CSV letöltése

en: Filter
hu: Szűrő

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
hu: Még nincs egyetlen %(name)s sem létrehozva. Legalább egyet létre kell hozni a következőkből, mielőtt hozzáadna egy %(name)s rekordot:

en: No %(name)s have been created yet.
hu: Még nincs %(name)s létrehozva.

en: Why not <a href="%(url)s">add one</a>?
hu: Miért nem <a href="%(url)s">ad hozzá egyet</a>?

en: Pagination
hu: Lapozó

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
hu: %(current_page)s/%(num_pages)s. oldal

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
hu: %(model_name)s '%(object)s' létrehozva.

en: The %(object)s could not be created due to errors.
hu: Hiba a(z) %(object)s létrehozása közben.

en: New
hu: Új

en: Create new %(object)s
hu: Új %(object)s létrehozása

en: Editing
hu: Szerkesztés

en: Editing %(object)s
hu: %(object)s szerkesztése

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
hu: %(model_name)s'%(object)s' frissítve.

en: The %(object)s could not be saved due to errors.
hu: Hiba a(z) %(object)s mentése közben.

en: Confirm deletion of %(object)s
hu: %(object)s törlésének megerősítése

en: Are you sure you want to delete this %(object)s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
hu: Biztosan törölni kívánja ezt a(z) %(object)s rekordot? Ha más tartalom is hivatkozik rá, azt is értintheti a törlés.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
hu: %(model_name)s '%(object)s' törölve.

en: Inspecting
hu: Vizsgálat

en: Inspecting %(object)s
hu: %(object)s vizsgálata

en: Action
hu: Akció

en: Date
hu: Dátum
