Wagtail - en to ja translation catalogue (52 entries)

en: Wagtail ModelAdmin
ja: Wagtail モデル管理

en: Parent page
ja: 親ページ

en: Add %(object)s
ja: %(object)s を追加

en: Add a new %(object)s
ja: %(object)s を新規追加

en: Inspect
ja: 詳細

en: Inspect this %(object)s
ja: %(object)sの詳細

en: Edit
ja: 編集

en: Edit this %(object)s
ja: %(object)sを編集

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this %(object)s
ja: %(object)sを削除

en: Unpublish
ja: 非公開

en: Unpublish this %(object)s
ja: %(object)sを非公開

en: Copy
ja: 複製

en: Copy this %(object)s
ja: %(object)sを複製

en: image
ja: 画像

en: Back to %(model_name)s list
ja: %(model_name)sリストに戻る

en: Choose a parent page
ja: 親ページを選択

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
ja: %(plural)sはサイト内の複数の場所に追加できます。 次のうち、新しいページの親になりたいものはどれですか？

en: Continue
ja: 続ける

en: Saving…
ja: 保存中...

en: Save
ja: 保存

en: %(model_name)s could not be deleted
ja: %(model_name)sは削除できませんでした

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
ja: 現在'%(instance_name)s'は他のオブジェクトによって参照されているため、データの整合性を危険にさらすことなく削除できません。 正常に削除するためには、次のオブジェクトから参照を削除してから行ってください。

en: Go back to listing
ja: リストに戻る

en: Yes, delete
ja: はい、削除します

en: No, don't delete
ja: いいえ、削除しません

en: History
ja: 履歴

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
ja: 検索パラメータに一致する%(name)sはありませんでした。

en: Search for
ja: を検索する

en: Search %(name)s
ja: %(name)sを検索

en: Search
ja: 検索

en: Download XLSX
ja: XLSXファイルをダウンロード

en: Download CSV
ja: CSVをダウンロードする

en: Filter
ja: フィルター

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
ja: %(name)sはまだ作成されていせん。%(name)sを追加する前に、次のいずれかを作成する必要があります:

en: No %(name)s have been created yet.
ja: まだ%(name)sは作成されていません。

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
ja: %(num_pages)sページ中%(current_page)sページ目

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: The %(object)s could not be created due to errors.
ja: %(object)sはエラーにより作成されませんでした。

en: New
ja: 新規作成

en: Create new %(object)s
ja: %(object)sを新規作成

en: Editing
ja: 編集

en: Editing %(object)s
ja: %(object)sを編集中

en: The %(object)s could not be saved due to errors.
ja: %(object)sはエラーにより保存されませんでした。

en: Confirm deletion of %(object)s
ja: %(object)sの削除確認

en: Are you sure you want to delete this %(object)s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
ja: %(object)sを削除してもよいですか？サイトの他の要素がこれに関連している場合は、それらも影響を受ける可能性があります。

en: Inspecting
ja: 詳細

en: Inspecting %(object)s
ja: %(object)sの詳細

en: Action
ja: アクション

en: Date
ja: 日付
