Wagtail - en to tr translation catalogue (52 entries)

en: Parent page
tr: Üst sayfa

en: Add %(object)s
tr: %(object)s ekle

en: Add a new %(object)s
tr: Yeni bir %(object)s ekle

en: Inspect
tr: Denetle

en: Inspect this %(object)s
tr: %(object)s denetle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit this %(object)s
tr: %(object)s düzenle

en: Delete
tr: Sil

en: Delete this %(object)s
tr: %(object)s sil

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: Unpublish this %(object)s
tr: %(object)s yayından kaldır

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy this %(object)s
tr: %(object)s kopyala

en: image
tr: resim

en: Back to %(model_name)s list
tr: %(model_name)s listesine geri dön

en: Choose a parent page
tr: Üst sayfa seçin

en: %(plural)s can be added to more than one place within your site. Which of the following would you like to be the parent of your new page?
tr: %(plural)s sitenizde birden fazla yere eklenebilir. Hangisinin yeni sayfanızın üst sayfası olmasını istiyorsunuz?

en: Continue
tr: Devam et

en: Saving…
tr: Kaydediliyor…

en: Save
tr: Kaydet

en: %(model_name)s could not be deleted
tr: %(model_name)s silinemedi

en: '%(instance_name)s' is currently referenced by other objects, and cannot be deleted without jeopardising data integrity. To delete it successfully, first remove references from the following objects, then try again:
tr: '%(instance_name)s' diğer nesneler tarafından referans gösteriliyor ve veri bütünlüğünü tehlikeye atmadan silinemiyor. Başarılı bir şekilde silmek için önce şu nesnelerdeki referansları kaldırın ve tekrar deneyin:

en: Go back to listing
tr: Listeye geri dön

en: Yes, delete
tr: Evet, sil

en: No, don't delete
tr: Hayır, silme

en: Sorry, there are no %(name)s matching your search parameters.
tr: Üzgünüm, aramanızla eşleşen %(name)s yok.

en: Search for
tr: Arama terimi

en: Search %(name)s
tr: %(name)s ara

en: Search
tr: Ara

en: Download XLSX
tr: XLSX İndir

en: Download CSV
tr: CSV İndir

en: Filter
tr: Filtrele

en: No %(name)s have been created yet. One of the following must be created before you can add any %(name)s:
tr: Hiç %(name)s oluşturulmadı. %(name)s ekleyebilmek için şunlardan biri oluşturulmalı:

en: No %(name)s have been created yet.
tr: Hiç %(name)s oluşturulmadı.

en: Pagination
tr: Sayfalandırma

en: Page %(current_page)s of %(num_pages)s.
tr: Sayfa %(current_page)s / %(num_pages)s.

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: %(model_name)s '%(object)s' created.
tr: %(model_name)s '%(object)s' oluşturuldu.

en: The %(object)s could not be created due to errors.
tr: Hata nedeniyle %(object)s oluşturulamadı.

en: New
tr: Yeni

en: Create new %(object)s
tr: Yeni %(object)s oluştur

en: Editing
tr: Düzenleniyor

en: Editing %(object)s
tr: %(object)s düzenleniyor

en: %(model_name)s '%(object)s' updated.
tr: %(model_name)s '%(object)s' güncellendi.

en: The %(object)s could not be saved due to errors.
tr: Hata nedeniyle %(object)s kaydedilemedi.

en: Confirm deletion of %(object)s
tr: %(object)s silmeyi onayla

en: Are you sure you want to delete this %(object)s? If other things in your site are related to it, they may also be affected.
tr: %(object)s silmek istediğinizden emin misiniz? Eğer sitenizde bununla ilişkili başka şeyler varsa silme işleminden etkilenecektir.

en: %(model_name)s '%(object)s' deleted.
tr: %(model_name)s '%(object)s' silindi.

en: Inspecting
tr: İnceleniyor

en: Inspecting %(object)s
tr: %(object)s inceleniyor

en: Date
tr: Tarih
